Както преждите, така и суровите тъкани съдържат различни примеси, които се прибавят за улесняване на преденето или тъ-кането им. Тези примеси, а също и естествените багрила, които се съдържат в текстилните влакна, се отстраняват чрез избелване. С него се цели да се повиши качеството на преждите или тъканите, предназначени за употреба като бели материали, и да се осветли цветът на преждите и тъканите преди багренето им, особено в по-светли тонове. Избелването преди багренето дава възможност да се получат чисти и ярки тонове.
След многократно пране белите текстилни изделия често загубват първоначалната си белота, посивяват или стават жълте-никави. Изделията, които често се перат с перилни препарати, съдържащи оптически избелители, и се сушат на силно слънце, с течение на времето придобиват цветен оттенък.
Избелването на тъканите може да се извърши по естествен начин или с помощта на химически средства (избелители).
Избелване върху трева
За пожълтялото или придобило сивкав оттенък от дълго стоене или неправилно изпиране бельо най-доброто средство за избелването му е върху зелена трева.
След последното изплакване със студена вода прането се прос-тира още съвсем мокро, без да се извива, върху ниско окосена трева, огряна от слънцето. След като изсъхне достатъчно, отново се полива с помощта на лейка или маркуч с чиста вода. Това се повтаря няколко пъти. Избелването се дължи на действието на атмосферния кислород.Памучните и ленените тъкани се избелват много добре от слънцето. Достатъчно е да се простират на открито слънчево място.
Избелване с химически средства
Като средство за избелване могат да се използват следните химически вещества:
1. Белина (натриев хипохлорит). Продава се във вид на концентриран разтвор в шишета. Съхранява се в хладни и тъмни помещения, тъй като с течение на времето и от действието на светлината се разлага.
2. Кислородна вода (водороден прекис, перхидрол). Продава се под формата на воден разтвор, който съдържа от 3 до 30% водороден прекис. Тъй като кислородната вода проявява слабо кисела реакция, а за избелването трябва да се употребяват алкални разтвори, към нея се прибавя малко амоняк. В противен случай ефектът от избелването ще бъде незначителен. Кислородната вода се съхранява на тъмно или в бутилки от цветно стъкло. При продължително стоене тя се разлага.
3. Калиев перманганат. Представлява виолетово-черни кристали (продава се в аптеките). Водният му разтвор е с червено-виолетов цвят.
4. Белилна (хлорна) вар .Представлява бял прах. При продъл-жително стоене се разлага.
Рецепта № 17. Избелване на бельо с боров терпентин
Едно старо и безвредно средство за избелване на бельото е боровият терпентин.
Пет супени лъжици боров терпентин се поставят в 5 л вода, предназначена за последното изплакване на бельото. В получената опалесцираща емулсия бельото се оставя да престои една нощ, след което се изплаква с хладка вода и се суши на слънце.