Дървесината се избелва най-лесно с хлорна вар. Избелването се основава на разрушителното действие на отделящия се хлор върху естествените багрила, съдържащи се в дървесината. Тъй като дървесината съдържа дъбилни и смолисти вещества, които затрудняват проникването на избелващия разтвор по-дълбоко, необходимо е най-напред те да се отстранят. За тази цел се употребява калцинирана сода или поташ, които реагират със смолите, а с дъбилните вещества образуват разтворими във вода съединения.
В практиката отстраняването на смолите и дъбилните вещества се извършва едновременно с избелването по следната рецепта:
Рецепта № 326. Избелване на дървесина
В 10л вода се разтварят 300г калцинирана сода и 250г поташ (калиев карбонат). Към получения алкален разтвор се прибавят 500 - 600г хлорна вар. Сместа се разбърква добре и след 1 - 2 часа се прецежда през гъсто платно. Дървесината се потапя в бистрия разтвор и се оставя да престои 50 до 60 мин., изважда се, оставя се на въздух 20 - 30 мин. и пак се потапя. Това се повтаря 3 - 4 пъти, след което дървесината се промива с вода.
Предметите, които не могат да се потопят в разтвора, се намазват няколко пъти с него с помощта на гъба и след известно време се измиват с вода. Ако избелването не е еднакво, операцията се повтаря няколко пъти. Измиването с чиста вода не е достатъчно, за да се отстрани хлорната вар, която може да окаже неблагоприятно влияние при байцването. Тя се отстранява, като дървесината се промие с разтвор, съдържащ 10г солна киселина в 30см3 вода. Следва промиване с чиста вода. За същата цел може да се използва 10% -ен разтвор от натриев тиосулфат (антихлор) или разтвор от 20г сапун в 1л вода.
Дървесината може да се избели и с кислородна вода с прибавка на толкова амонячен разтвор, че червена лакмусова хартия,
потопена в него, да започне да посинява (амонячната миризма да се усеща едва забележимо).
Рецепта № 327. Избелване на дървесина с кислородна вода
Пресните, непрестоели, но променили цвета си дървени материали от явор, липа, трепетлика и бяла топола могат да придобият чист бял цвят, като се обработят с кислородна вода и амонячен разтвор. Избелващият разтвор се приготвя от 10л 3% -ен разтвор от кислородна вода и 700г амонячен разтвор с плътност 0,910 (25% -ен). За да се запази алкалният характер на избелващата течност, на всеки 6 часа трябва да се прибавя по малко амонячен разтвор. Материали с дебелина до 5мм се избелват за няколко дни, а по-дебели материали - за около 10 дни.
Рецепта № 328. Избелване на дървени предмети
Дървените предмети се потапят в разтвор, състоящ се от 1л кислородна вода и 20г 25% -ен амонячен разтвор (плътност 0,910). Разтворът се затопля до 18 - 20°С и на всеки 10 мин. към него се прибавят по 5г амонячен разтвор (докато се отделя кислород). След 3 до 5 дни предметите се сушат при обикновена температура.