Поникването на първото зъбче е вълнуващ момент не само за майката, но и за останалите членове на семейството. Още към 3-4 -ия месец бабите започват да се вглеждат във венците на бебето и все им се вижда, че зъбчето вече е готово да прореже. Ако ли пък детето вече минава 6 месеца, започват тревогите - защо се забавя никненето на зъбките. Не бързайте, имайте търпение, нито едно дете не е останало без зъби! И на вашето ще поникнат, когато им дойде времето.
Първото зъбче обикновено се показва между 6 и 10 месеца. Както виждате, границите на възрастовата норма са доста широки. Много рядко първото зъбче се показва преди 6-ия месец, а по изключение бебето може и да се роди със зъбче. В това няма нищо лошо, макар да се смята, че такова зъбче пада по-рано. Ако до 10-12 -месечна възраст вашето бебе няма още нито един зъб, обадете се на лекаря от детската консултация. Обикновено закъснялото никнене на зъбите (след 10-12-ия месец) се свързва с наличието на рахит. Има обаче и фамилни особености - може и на вас самата, а и на другите ви деца зъбите да никнат малко по-късно. Само ако у детето има и други признаци на рахит, закъснението в никненето на млечните зъби може да се свърже с рахита.
След първите два долни средни резеца поникват четирите горни резеца и едва след това останалите два долни резеца. Следва поникването на четирите предни кътника, после никнат кучешките и накрая - последните четири млечни кътника. Така след 6-ня месец средно за всеки месец никне по едно зъбче. Броят на млечните зъби, които детето трябва да има, може да се изчисли приблизително, като от цифрата на възрастта в месеци се извади 6. Така например дете на 8 месеца би трябвало да има 8- 6=2 зъбчета, а това на 12 месеца- 12-6=6 зъбчета. Към две и половина години детето трябва да има 20 млечни зъба.
Този ред на никнене обаче не е абсолютно задължителен и малки размествания са възможни. Все пак поникването на кътници или кучешки зъби преди резците се смята за отклонение от нормата, което се наблюдава по-често у деца с рахит. Млечните, зъби на здравото дете са с правилна форма, с блясък на емайла, без черни петна и кариес.
Смущения при никненето назъбите. Възможно е по време на никненето на зъбите кърмачето да стане малко по-неспокойно през деня, а и по време на сън поради лекото дразнене на венеца при прорязването му от зъбките. Някои хора са склонни да обясняват редица болестни прояви у кърмачето, та дори и повишената температура, с никненето на зъбите. Леко повишена температура би могла да се появи само ако венецът на прорязващото зъбче се възпали. Никненето на зъбите е нормално, физиологично явление и по правило не води до повишаване на температурата. Същото следва да се каже и по отношение възможността да се появи диария у дете, на което никнат млечни зъби. Няма никаква причина при никненето на едно зъбче да се получава храносмилателно разстройство. Работата се състои в това, че зъбките никнат във възрастта, когато бебето слага в устата си всичко, което му попадне в ръцете, така че може да погълне болестотворни микроорганизми, които предизвикват диария.
Затова, ако по време на никненето на зъбки у вашето бебе се появи разстройство или повишена температура, не обвинявайте зъбките, а се обърнете към лекаря, който ще прегледа детето и ще прецени коя е истинската причина за болестните прояви.
Неправилната захапка, при която горните зъби не срещат долните, може да бъде вродена аномалия. В много от случаите обаче тя е резултат на продължително смукане на биберон-залъгалка или на пръстчето.
Лоши зъби с недостатъчен емайл, с черни петна и кариес могат да се наблюдават още в кърмаческата възраст, като причината невинаги е ясна. Тези смущения може да се дължат на отклонения в диетата на бременната и недостатъчно приемане на калциево-фосфорни соли. В някои случаи причината е рахит у детето. Ако бременната е приемала тетрациклинови антибиотици, млечните зъби на бебето могат да бъдат жълто оцветени и с лош емайл.