Какво трябва да се направи, когато...
Подовете вибрират или скърцат. Най-честата причина за това е неправилното подреждане и наковаване на дъските. Необходимо е ново наковаване на дъските от опитен специалист. Фугите на пода трябва да се запълнят с кит за дърво, който можете да си приготвите сами по следната рецепта:
Рецепта № 278. Кит (замазка) за подове
50г желатин се разтварят в 400см3 хладка вода. Към получения разтвор се прибавят 150г гипс и 50г дървени стърготини. Този кит бързо се втвърдява.
Рецепта № 279. Средство за поправка на разсъхнали дървени подове
200г охра се забъркват с толкова вода, че да се получи гъста каша. Прибавя се при енергично бъркане 200 г туткал, предварително киснат в продължение на 2 дни в топла вода, и сместа се вари, като се бърка, докато стане съвсем еднородна. След това към нея се прибавят също при бъркане 200 г дървени стърготини.
В линолеума има пукнатини. Те се запълват с твърд парафин и се заглаждат със сух вълнен парцал.
По-големите повредени места по линолеума се изрязват гладко с остър нож и се изваждат заедно с лепилото и подложката под тях. Върху почистеното и намазано с лепило място се поставя изрязано със същите размери и форма парче линолеум и се притиска равномерно, докато се залепи добре и лепилото засъхне.
Има повредени плочки по стените или пода. Повредените или откъртени стари фаянсови или друг вид плочки се свалят пред-пазливо от стената или пода. В случай че отново трябва да се поставят на същото място, внимателно се почистват от останалия по тях циментов разтвор.Останалата на мястото им по стената или пода мазилка също се отстранява чрез изчукване или изсичане. Почистените или новите плочки се потапят във вода. Мястото в стената или пода,където ще се поставят плочките, също се намокря с вода. След това върху задната стена на плочката се поставя с мистрия или шпатула топка циментов разтвор, приготвен от 2 части пресят пясък, 1 част цимент и малко гасена вар, и плочка-та се поставя в съответния отвор на стената или пода. Вместо цимент може да се употреби специално лепило. При поставянето на плочките трябва да се внимава да се запазят еднакви фугите между тях. Това се постига с помощта на дървени клечици, дебели колкото фугите. Клечиците се подлагат отдолу и отстрани на плочките. Поставената плочка се почуква леко с дръжката на мистрията или шпатулата,за да се изравни с площта на съседните плочки. Това може да се постигне и чрез леко притискане на плоч-ката с гладко рендосана дъска. След като се втвърди циментът, клечиците се изваждат. Образуваните между плочките фуги се запълват след това с кашица от бял цимент.
Ако падналата плочка е начупена и не разполагате с нова, за да я подмените,постъпва се по следния начин: Отделните парчета от плочката се почистват от мазилката, подреждат се и лицевата страна на плочката се намазва с лепило. Отгоре се залепва парче картон, чиито стени са с няколко милиметра по-малки от тези на плочката. След като лепилото засъхне, плочката се поставя на мястото й в стената по начина, описан по-горе, като при изравня-ването й с другите плочки не се почуква, а само се притиска леко с гладко рендосана дъска. След втвърдяването на цимента картонът се отстранява чрез внимателно остъргване и измиване с топла вода.