Още с появата на първите електронни цигари имаше силно негативни реакции в почти всички световни медии. През последните години медиите многократно тиражираха всякакви случаи на проблеми в следствие използването на електронни цигари. Но основните кампании против използването на електронните цигари се дължаха на невежеството на журналистите по тази тема. От друга страна пък, потребителите в повечето държави приемат доста добре електронната цигара, като по-безвреден за здравето и за околните заместител на тютюневите цигари.
Една от причините, за да преминем от тютюневите изделия към електронната цигара е чисто икономическа.
Средностатистическият пушач използва средно по една кутия на ден, което ще рече по 5 лева на ден, или по 150 лева на месец. В условията на криза и в комбинация с ниските заплати в България, а постоянното покачване на цените на всичко,силно се отразява на бюджета на пушачите. И ето тук идват електронните цигари. Средният разход за поддръжка на една електронна цигара, който включва закупуването на никотинова течност, смяна на картомайзер или изпарител, възлиза средно между 20 и 40 лева на месец.
От друга страна, основното предназначение на електронните цигари е за отказване на тютюневите. Има схеми, които се следват, за да спрем тютюнопушенето, ако искаме това разбира се, защото не всеки пушач иска да се откаже от това тютюно-убийствено удоволствие.
Всички знаем за забраната за тютюнопушене в заведенията, дискотеките или като цяло - на всички обществени места. Но през зимата, при минусови температури, навън ли да пушим? И в този случай идва другото предназначение на електронната цигара. Тя може да се използва и като перманентна алтернатива на пушене. С електронната цигара можем да пушим навсякъде, дори когато сме на кино или в магазина, в мола, в автобуса или влака.
Тези няколко фактора могат много сериозно да ни накарат да се замислим, дали изборът на електронна цигара няма да се окаже най-доброто решение за джоба ни, здравето ни, както и здравето на околните!