Заушката е вирусно заболяване, което се проявява най-често с негнойно възпаление на слюнчените жлези. Предаването на заразата става по въздушно-капков път. Източник на заразата е болният, който е заразителен 6 дни преди и 9 дни след появата на болестните признаци.
Инкубационният период е средно от 8 до 21 дни.
Новородените и кърмачетата до тримесечна възраст имат вроден имунитет и не боледуват. След преболедуването остава траен имунитет и повторно боледуване не се среща.
Началните прояви са умерена температура, леко главоболие и болки в гърлото, които се засилват при дъвкане. В някои случаи заушката може да започне с прояви на доброкачествен менингит (главоболие, повръщане , скованост на врата). Най-характерната проява е подуване на слюнчените жлези пред ушите, като в началото се подува едната, а след 2-3 дни и другата жлеза. Отокът на жлезата е неболезнен, с меко-еластична консистенция и опъната и лъскава кожа над него. Гърлото може да бъде леко зачервено. Понякога болните се оплакват от болка в ушите. Заушката може да се изяви и с подуване на подезичните и подчелюстните слюнчени жлези. В много редки случаи може да се появи възпаление на задстомашната жлеза (панкреатит), изразяващо се в болки в стомашната област и повръщане. В пубертетната възраст заушката често дава възпаление на тестикулите при момчетата и в тези случаи протичането на заболяването е по-тежко.
Болните не подлежат за задължителна болнична изолация. Изолират се в дома за срок от 9 дни. Ефективни лекарсва не съществуват. Добър предпазен ефект има ваксината против заушка, която се прилага у нас.