Затрудненията в преглъщането на храната могат да имат различни причини. В някои случаи затрудненията се дължат на прекарани преди това заболявания на хранопровода (напр. изгаряния с киселини или основи, които причиняват органически стеснения), наранявания от погълнати остри предмети, извършени операции, заседнали чужди тела, новообразувания. Известна трудност в гълтането се наблюдава при възбудено състояние и при поемане (особено набързо) на някои храни или плодове — напр. дюли, твърди сухи залъци. Голям брой от жените трудно гълтат лекарства в таблетна форма без течности, но при хранене такива смущения липсват.
Особен интерес представлява т. нар. кардиоспазъм Касае се в началото за функционално обусловени смущения в гълтането, които се наблюдават у по-млади хора (най-често между 20- и 40-годишна възраст), но се срещат и у деца, като засягат равномерно и двата пола. Заболяването често започва след преживяна психична травма (голяма уплаха — напр. при настъпваме на змия, пожар, нападение). Причините за кардио-спазъма все още не са добре изяснени. Допуска се нарушение в координацията на движенията на стената на хранопровода, чиято долна част не се отваря навреме, а от друга страна, горната част е с отслабена сила и не винаги е в състояние да придвижи храната.
Кардиоспазмът настъпва най-често бавно, без отчетливо начало и има непостоянен характер. Затруднението в гълтането се изразява по своеобразен начин. Обикновено не преминават течностите, докато твърдите храни с поемат по-лесно. Понякога настъпват паузи, продължаващи седмици или месеци, и през това време болните нямат никакви смущения в гълтането.
Диагнозата се поставя най-лесно и безболезнено за болния при рентгеново изследване с контрастно вещество.
При оплакване от страна на гълтането е най-добре да се потърси съветът на лекар.
Лечението на кардиоспазъма в началото е консервативно. Започва се с диета и медикаменти, които са в състояние да прекратят спазъма. Включват се и общоуспокояващи нервната система лекарства. При липса иа резултат се прибягва до операция.