Приема се, че над 30% от възрастните хора в цивилизованите страни са с наднормено тегло. Този процент се увеличава чувствително при хората над 50-годишна възраст. Най-често наднорменото тегло е резултат от прехранване. Особено предразполага към затлъстяване увеличената употреба на захар, захарни изделия, хляб, тестени изделия, мазнини. Опасността от'затлъстяване се увеличава, ако прехранването се съчетае със застоял живот, липса на физическо натоварване, залежавате, употреба на спиртни питиета (специално бира). От несъмнено значение са и някои наследствени моменти. Известно е, че децата на пълни родители още отрано затлъстяват. Прекомерно тегло се наблюдава и при някои болести на жлезите с вътрешна секреция (щитовидна жлеза, надбъбреци, мозъчен придатък).
Основният болестен момент при затлъстяването е прекомерното отлагане на мазнини. Това отлагане у жените става предимно по корема, таза и бедрата и оформя т. нар. Рубенсов тип. У мъжете мазнините се отлагат обикновено на гръдния кош, врата, раменете и корема. Паралелно с отлагането на мазнини мускулите отслабват и атрофират. Мазнини се отлагат и по вътрешните органи — главно около сърцето, около червата и бъбреците. В зависимост от стойностите на теглото се различават четири степени на затлъстяване. Един стар медицински афоризъм гласи, че хората завиждат на затлъстелите от първа степен, подиграват се на затлъстелите от втора степен и съжаляват затлъстелите от трета и четвърта степен.
Прекомерното тегло се отразява неблагоприятно върху здравето. Особено тежко се засяга сърдечно-съдовата система. Отлагането на мазнини върху сърцето и в перикарда затруднява сърдечната дейност. Затлъстелите се изморяват лесно, получават задух при най-незначителни усилия. Те боледуват от повишено кръвно налягане три пъти по-често от другите хора. Наднорменото тегло е всепризнат рисков фактор за заболяване от атеросклероза, захарна болест и инфаркт на миокарда. Поради затруднените дихателни движения често се развива белодробен емфизем, хроничен бронхит, склонност към бронхопневмонии. Наднорменото тегло обременява тежко двигателната система, ставите на долните крайници се деформират, което още повече обездвижва болния. Затлъстелият човек страда често от подуване на корема, обилни газове, запек. В черния дроб се отлагат мазнини, които нарушават неговата дейност. Отбелязват се и характерни психични нарушения. Затлъстелите обичайно са отпуснати, сънливи, с бавно мислене и бавен говор. Те се потят много и трудно понасят смяната на околната температура. Затлъстяването (особено в по-напредналата възраст) се отразява неблагоприятно върху продължителността па живота. Масови проучвания показват, че смъртността сред затлъстелите е с около 15% по-висока и те живеят средно 10 години по-малко от останалите.
Борбата с наднорменото тегло е борба за здраве и дълголетие. Тя изисква сериозна лекарска намеса в случаите, когато вече са се развили нарушения на сърдечно-съдовата система, психиката, дишането. Основното лечение на прекомерното затлъстяване е регулирането на храненето. Налага се ограничаване на общото количество на храната и някои нейни сьставки. Затлъстелите трябва да получапат не повече от 1500 калории на ден, като при по-висока стенен затлъстяване ограничаването на храната може да се сведе до 800 калории. Намалява се главно количеството на въглехидратите — захар и захарни изделия, хляб и тестени изделия, сладки плодове — грозде, смокини, фурми, круши. Общото съдържание на въглехидратите в храната за ден се намалява на 130—150 г. Позволени са: типов хляб (до 150 г дневно), 5—10 г ориз, несладки плодове, салати, зеленчуци. Ограничава се употребата на бобовите храни. Храната и напитките могат да се подслаждат със захарин. Белтъчините в храната се запазват в нормални стойности — до 1,5 г на килограм тегло дневно. Мазнините се свеждат до 40—50 г дневно, като се предпочитат тези от растителен произход. Ограничава се употребата на течности. Готварската сол се намалява до 4—5 г дневно. Спиртните питиета (особено бира) са забранени. Храната трябва да се приготвя по възможност просто — само варена или печена и без запръжки. От полза са т. нар. разтоварващи дни със силно намален калоричен състав. Те се провеждат един път седмично със зеленчуци, несладки плодове или мляко. Пълното гладуване за отслабване не е препоръчително. От голямо значение за лечение на затлъстяването са физическите упражнения — туризъм, лека атлетика, бягане, игри, а също така и водните процедури и масажите. У нас вече има организирани специални санаториуми за комплексно лечение на затлъстяването. Медикаментозно лечение трябва да се използува в упорити случаи на затлъстяване, и то само по показание и под контрола на лекаря. Често срещаните при затлъстяването болестни нарушения също подлежат на лекарско лечение. За да бъде ефикасно, лечението на затлъстяването трябва да се провежда продължително и упорито, и то специално по отношение на хранителния режим.