В миналото имаше по-често такива случаи. Сега те са изключително редки. На майката се забранява да кърми своята рожба например при туберкулозно заболяване, тъй като тя може да зарааи детето още в най-ранната му възраст. Ако здравословното й състояние позволява, тя може да изцежда кърмата си, която обаче ще се дава на бебето само след преваряване.
Друга причина да не се дава бебето на майката е тежко душевно разстройство, при което тя не е отговорна за делата си и може да навреди на детето, дори да посегне на живота му. Веднага обаче трябва да изясним, че у някои родилки се появява леко и преходно душевно смущение - психоза на родилките, което скоро изчезва. Ако майката страда от тежка епилепсия с чести припадъци, тя не бива да кърми поради същите опасности за детето.
Временно спиране на кърменето може да се наложи в случаите, когато майката заболее от остра инфекциозна болест (например епидемичен менингит, дизентерия, епидемичен хепатит и др.). Тъй като епидемичният хепатит продължава нерядко два и повече месеца, в практиката най-често се налага бебето да бъде отбито. В останалите случаи обаче детето се отделя временно от майката, като кърмата й се изцежда и се дава на бебето преварена. При грип, ангина, хрема и други остри дихателни инфекции майката по време на кърменето трябва да постави няколкослойна маска на лицето си и да измие предварително ръцете си с топла вода и сапун.
Ако майката страда от тежко и продължително заболяване (хроничен нефрит, тиреотоксикоза, тежък сърдечен порок), то лекарят трябва да прецени дали състоянието й позволява да кърми, без това да уврежда собственото й здраве. В повечето случаи бебето се отбива, след като е сукало поне няколко седмици или като му се осигури дойка през време на постепенното отбиване.
Менструацията у кърмещата майка не е причина за временно прекратяване на кърменето, още повече за отбиване на детето. Обикновено появата на менструация у кърмещата жена не води до никакви смущения у бебето.
Новата бременност също така не води до смущения у кърмачето. Не слушайте лоши съветници, които ще се мъчат да ви убедят, че млякото уж вече ставало коластра и че детето ще получи разстройство. В практиката сме видели тъкмо обратното: майката, която смята, че е забременяла отново, отбива преждевременно своето бебе; внезапното отбиване не се понася от детето, то не може да се пригоди отведнъж към кравето мляко и получава разстройство.
Все пак малко пo-ранно отбиване на бебето при нова бременност може да се наложи, ако лекарят прецени, че здравословното! състояние на майката налага това.