Заболяването засяга често деца на възраст от 2 до 8 години и се причинява от вирус. Предаването на заразата става при близък контакт и по въздушно-капков път. Неслучайно някои лекари образно я наричат «болест на целувката», защото може да се предаде и при целуване на децата.
Голям брой от децата боледуват леко, с незначителни болестни прояви, но тези деца също предават заразата. Инкубационният период продължава от 10 до 60 дни. Болестните прояви са така разнообразни, че затрудняват и лекарите при разпознаването на заболяването. И това налага родителите внимателно да следят за появата и развитието на многообразните болестни симптоми и да не бързат с прилагането на лечение. Антибиотиците не помагат. Два признака - повишената температура и увеличените лимфни възли, са особено важни. По това е дадено и името «жлезна треска».
Началните прояви са нехарактерни: повишена температура, показваща разнообразни колебания и продължаваща от 2-3 дни до няколко седмици. Детето е отпаднало, неразположено, няма апетит и усеща дразнене в гърлото, което е зачервено. Скоро настъпва умерено или значително уголемяване на лимфните възли и често пъти се появява лек оток около тях. Освен шийните могат да се увеличат и други лимфни възли на тялото. Сливиците като лимфен орган почти винаги се въвличат в болестния процес. Налице е различна по характер ангина. Понякога сливиците се покриват с гноевидни сивкави налепи. Нерядко се наблюдава зачервяване на очите и подуване на клепачите, особено на горните. Почти в една четвърт от болните се появява обрив, който наподобява този при дребна шарка, рубеола, скарлатина или уртикария. Този обрив изчезва за 3 до 5 дни. В повечето случаи се уголемяват слезката и черният дроб. Разпознаването на заболяването се осъществява и чрез характерните промени в бялата кръвна картина, която трябва да се провери. Протичането на болестта е най-често доброкачествено и в продължение на 2-3 седмици децата оздравяват. Рядко се наблюдават усложнения.