Дребната шарка се причинява от вирус и е силно заразна болест. В миналото тази шарка беше една от най-тежко протичащите. След въвеждането на противоморбилната ваксина тя се среща много рядко и засяга само неваксинирани малки деца, юноши и възрастни, които в миналото не са преболедували от морбили.
Първите ясни признаци се появяват средно 10 до 16 дни след контакт с болно дете. Много често високата температура, кашлицата, зачервяването на очите и засилващата се отпадналост погрешно се приемат от родителите за тежко „простудно" заболяване. Един-два дни преди появата на обрива по лигавицата на бузите се появяват белезникави петна (като пръски от вар), които се наричат петна на Коплик - Филатов. Температурата от ден на ден се повишава, особено през нощта, и към 4-5-я ден достига 39 градуца и дори повече. Общото състояние се влошава, сухата кашлица се засилва, детето става неспокойно, сънливо и изглежда тежко болно. По време на това влошаване на състоянието се появява червенопетнист обрив, който първо се разполага зад ушите, а постепенно за 1-2 дни обхваща лицето и цялото тяло, става по-ннтензивен и по-обилен. Наскоро след това температурата спада и състоянието се подобрява. Ако температурата обаче остане висока 2-3 дни след появата на обрива или ако след спадането отново се повиши, може да се очаква някакво усложнение.
В гледането на болното дете имат значение следните препоръки: По време на високата температура детето отказва и приема само студени или хладни течности, които трябва да му се дават често в малки порции. Устата трябва да се почиства чрез гаргара с чай от лайка или липов цвят. Въздухът в стаята трябва да бъде чист. Силната светлина дразни очите и стаята може малко да се затъмни. Лекарят ще определи колко дни детето трябва да се изолира (най-добре вкъщи) и кога да тръгне на училище.
За предпазване от дребна шарка най-сигурното средство е имунизацията, която у нас е задължителна.