Диплобациловият конюнктивит е всякога двустранен, започва под-остро, а по-нататък протича повече хронично. На конюнктивата се развиват леки катарални явления, но към тях се присъединява характерно зачервяване с мацерация на кожата и появяване на рагади във вътрешните и външни ъгли на очите.
Секрецията е оскъдна. При по-продължително траене на заболяването върху тарзовата конюнктива се развива лека папилна хипертрофия, която изчезва безследно след преминаване на възпалението. Характерно за заболяването е, че обикновено има несъответствие между субективните оплаквания на болните, които са доста значителни, и слабите обективни
изменения. Понякога настъпват усложнения от страна на роговицата под форма на инфилтрати или катарални язви.
Характерната клинична картина на заболяването се дължи на това, че причинителят му се поселва не върху епитела на конюнктивата, а върху епитела на преходната зона между конюнктивата и кожата на клепачите. Самата конюнктива се засяга не от самия бацил, а от неговите токсини. При тежки случаи, които днес рядко се срещат, в заболяването се въвличат краищата на клепачите, върху които в такъв случай се констатират също така диплобацили.