Вирусът на рубеола (тога вирус) се предава чрез контакт с кръв, урина или назофаренгиални секрети на заразени хора. Заразяването може да стане 10 дни преди и 5 дни след появата на обрива. Рубеолата може да се предаде и трансплацентарно (от майката на бебето). Хората са единствените известни гостоприемници на вируса.
Признаци и симптоми при рубеола
-
леко повишена температура (38º или по-ниска)
-
главоболие
-
общ дискомфорт и безпокойство (неразположение)
-
хрема
-
възпаление на очите (зачервени очи)
-
обрив със зачервяване или възпаление на кожата
-
мускулни или ставни болки
-
енцефалит (рядко се появява)
-
кръвонасядане (малко на брой тромбоцити, рядко се среща)
Клиничните признаци и симптоми обикновено са достатъчни за да се постави диагнозата, така че рядко се правят лабораторни изследвания. Клетъчните култури от гърлото, кръвта, урината и гръбначно – мозъчната течност, заедно със специалният серум показват многократно увеличение на титри на антителата могат да потвърдят диагнозата. Специфичният рубеола имуноглобулин М на антителата също може да се определи при лабораторни тестове.
Лечение
Тъй като обривите при рубеола се ограничават сами и са съвсем леко сърбящи, не се изисква прилагането на локални или системни лекарствени средства. Лечението се състои от антипиретици и аналгетици срещу високата температура и болките в ставите. Почивка на легло не е необходима, но болният трябва да бъде изолиран докато обривът изчезне, а пет дни след това той трябва да ограничи своите контакти с други хора до минимум.