Детският паралич е вирусно заболяване, което причинява различни по тежест парализи и засяга предимно детската възраст. В миналото това заболяване се срещаше често и понякога избухваше под формата на епидемии. След прилагането на про-тивополиомиелитната ваксина заболяването се среща рядко. Изворът на заразата е болният. Заразата се предава предимно по въздушно-капков път, но също и чрез изпражненията на болните.
Инкубационният период се колебае от 3 до 35 дни.
Началото на заболяването се проявява с повишена температура, главоболие, безапетитие, силно изпотяване, значителна отпадналост, леко зачервяване на гърлото, понякога и поява на диария. Само с тези прояви болестта често завършва с оздравяване. В други случаи след няколкодневно затишие на болестните прояви температурата отново се повишава, появяват се мускулни болки, задържане на урината, силно изп тяване и повишена кожна чувствителност. Скоро след това развиват парези (непълни парализи) и парализи на отделни мускули или мускулни групи. Парализите довеждат до вялост и отпуснатост на мускулите, но без нарушение на ко; ната чувствителност. Постепенно температурата спада и парализите в течение на седмици и месеци се подобряват, но някои от тях могат да останат трайни.
У ваксинираните деца заболяването се среща рядко, протича под формата на доброкачествен менингит и леки бързопреходни парези.
Противополиомиелнтната ваксина е сигурно предпазно средство.