Давайте на детето си само лекарства, предписани от лекар. Той определя дозата не само в зависимост от възрастта на детето, но и според тежестта и естеството на заболяването. Едно лекарство, помогнало на детето на съседите, може да навреди на вашето дете.
Когато давате предписаното от лекаря лекарство, трябва да спазвате някои правила:
1. Не давайте лекарствата насила. Дори малките деца могат да бъдат убедени, че лекарството е необходимо, за да оздравеят бързо и да излязат на разходка. Много от децата след убеждение вече сами желаят да поемат лекарството си.
2. На децата до 5-6-годишна възраст давайте предимно течни лекарства. Макар че някои деца от 3-годишна възраст могат да поглъщат таблетки, давайте им ги счукани и смесени с малко вода, чай или сироп. В противен случай детето може случайно да намери таблетки и да ги погълне, ако вече това му се е харесало.
3. Лекарствата се дават предимно преди хранене, освен ако няма изрично указание на лекаря. Много от лекарствата губят значителна част от своя ефект при пълен стомах. Освен това, ако детето повърне веднага след поемане на лекарството, няма да повърне и храната си.
4. Не давайте лекарствата, примесени с храната. Много от лекарствата променят вкуса на храната и детето отказва да се храни.
5. Някои лекарства се назначават само в инжекции, тъй като се разрушават в стомаха или пък не се усвояват. Ако вашият
лекар е предписал инжекционно лечение, той има основание за това, не се опитвайте да му възразявате.
6. Лекарствата се спират само от лекаря. Самоволното спиране на антибиотика например може да има неблагоприятни последици - възвръщане на признаците на заболяването, удължаване на срока за излекуване, създаване на нечувствителност на микробния причинител към антибиотика и др.