Нерядко родителите се научават да гледат гърлото на детето. Откриването на зачервено гърло или на налепи върху него кара много родители веднага да започнат с даването на антибиотици или сулфонамиди. Това е неправилно. У малките здрави деца с чувствително гърло последното е почти винаги леко розово или зачервено, но това не е заболяване. Детето трябва внимателно да се наблюдава и да се следи дали има други прояви на заболяване.
Защо гърлото често се възпалява?
Гърлото е мястото, където се кръстосват два жизненоважни пътя - храносмилателният и дихателният. В него често проникват мик-роби и други вредни агенти. Гърлото е първата защитна бариера, която ги посреща. А при децата, които още нямат добре развити защитни (имунни) сили, възпаленията на гърлото са много чести. Тези възпаления обикновено завършват с оздравяване особено, когато детето е добре гледано и закалявано. Възпаленията могат да засегнат сливиците (ангина), гълтача, наричан фаринкс (фарингит), а също така устната кухина (стоматит). От гърлото и редки случаи възпалението може да проникне в околните органи - напр. в средното ухо (отит), в дихателните пътища (трахеит, бронхит) и в шийните лимфни възли.
При малките деца има и една друга причина, която спомага за честото инфектиране на гърлото. Това е навикът да смучат биберон или да си смучат пръстите, а в някои случаи при по-големите деца - да си гризат ноктите.
Най-чести причини за възпаление на гърлото.
Възпаленията на гърлото започват обикновено след 6 -месечиа възраст и са много по-чести при изкуствено хранените деца. Причиняват се от болестотворни вируси и бактерии. Добре познатите остри вирусни заболявания като грип, морбили, рубеола, жлезна треска и др., също започват с възпаление на гърлото. Сравнително пo-рядко се срещат бактериалните възпаления на гърлото. На първо място тук стоят стрептококовите инфекции.
Какви са болестните прояви и оплаквания при възпаление на гърлото?
На родителите тези оплаквания са добре познати. Температурата се повишава (понякога дори до 39-40 °С) и това повишение трае средно 5 дни. Детето се оплаква от болки в гърлото, които се засилват при гълтане, особено при преглъщане на, твърда храна. Апетитът намалява. Често има главоболие и хрема, понякога се появява кашлица и дори повръщане. По-късно може да се увеличат шийните лимфни възли. Езикът обикновено е обложен, а в редки случаи може да има и лош дъх от устата.
Какво да се прави при възпаление на гърлото?
До идването на лекаря срещу повишената температура могат да се дават умерени дози ацетизал, билков чай, лесно смилаема храна и детето да се постави на легло.