Грипът е широко разпространено заразно заболяване, което се причинява от няколко вируса (А, В, С) и засяга предимно дихателните пътища. Заразата се предава главно по капков път, но върху предмети и в прах вирусите могат да останат живи в продължение на седмици. Най-често (но не винаги) епидемиите от грип се развиват през зимния сезон. Епидемиите от А и В вируси на грипа се редуват една след друга през 2—3 години.
Инкубационният период трае от 1 до 5 дни. Болестните прояви могат да бъдат леки, умерени и много тежки. Някон хора могат да преболедуват дори без забележими болестни прояви. Началото на грипното заболяване в типичните случаи се характеризира с внезапно повишаване на температурата, придружено често със студени тръпки, главоболие, кашлица, значителна отпадналост, която понякога не позволява на болните да станат от леглото. Чести са оплакванията от болки в кръста, крайниците, в очните ябълки и зад гръдната кост. Нерядко се появява кръвотечение от носа. Обилната хрема не е характерна за грипа.
В продължение на три дни температурата остава висока (39—40°С), като през това време се появява сух бронхит с упорита и дрезгава кашлица и пресипнал глас. Лицето на болния е леко зачервено. Има светлобоязън, сълзене и зачервяване на очите. Езикът е сух, обложен в средата, а страничните му ръбове са зачервени.
Често се наблюдава двувълново повишаване на температурата, като второто повишаване (към 5—6-ия ден от началото назаболяването) най-често е свързано с прибавена бактериална инфекция и настъпило усложнение ( пневмония, енцефалит, миокардит, ларинготрахеобронхит и др.).
Грипът може да доведе (особено при малки деца и стари хора) до развитие на тежки гнойни пневмонии. Различаването на грипа от даващите сродни прояви други вирусни инфекции е трудно и налага болните да бъдат поставени на легло и грижливо наблюдавани от лекар.
Профилактиката на грипа изисква изолиране на болните в дома в продължение на 7-10 дни. Все още не е открита ефикасна противогрипна ваксина.