Различават се три вида въшки: главови, дрешни и въшки, обитаващи окосмената част на половите органи. Въшките могат да станат преносители на опасни заразни болести (напр. на петнист тиф).
У децата се срещат предимно въшките, които обитават окосмената част на главата. Децата започват да се оплакват от необичаен сърбеж, който се придружава с упорито чесане. При внимателно оглеждане на окосмената част на главата, особено в тилната област, страничните области зад ушите и рядко по веждите могат да се видят с просто око самите паразити. По-лесно се откриват гнидите, т.е. яйцата на въшките. Гнидата представлява заоблено малко бяло зрънце, което плътно е залепено с единия си край за косъма. При разклащане на косъма не пада и остава здраво прикрепена към него. С това гнидата лесно може да се отличи от пърхота.
Дрешните въшки се срещат по-рядко в детската възраст. Те се разполагат в шевовете на дрехите, в яките на ризите и бельото, въобще по тези части от облеклото, които са разположени в близост до тялото. Там те снасят своите гниди.
Дрешните въшки предизвикват силен сърбеж. Постоянното разчесване на кожата води до нейното загрубяване, пигментиране и инфектиране. За намирането на гниди и въшки трябва бързо да се съобщава на участъковия лекар, който ще даде наставления за обезвъшяване на цялото семейство.