Парапроктитът представлява възпаление на мастната и съединителната тъкан около ануса и правото черво. Инфекцията прониква най-често от правото черво и ануса при наранявания на лигавицата им от твърди изпражнения или чужди тела, при язвени процеси на правото черво, при възпалени хемороидални възли.
Абсцесите, които се образуват в подкожието, се проявяват със зачервяване на кожата и оток около ануса, умерени болки и повишаване на температурата.
По-тежко протичат гнойните парапроктити, разположени на 4—5 см над ануса. Температурата е висока, придружена е с разтрисане, обща интоксикация и ускорена сърдечна дейност. Външно от съответната страна на аналната област се появяват лек оток и тъпа болка в дълбочина при натиск. Особено тежко протичат парапроктитите у диабетиците.
Фистулите около ануса представляват канали в тъканта около правото черво, които могат да се отварят навън към кожата — външни фистули, и в правото черво — вътрешни фистули. Външните фистули отделят гной, която подмокря кожата, предизвиква сърбеж и екземи. При вътрешните фистули отделящите се секреции са примесени е изпражнения.
Понякога секрецията от фистулата може да спре поради временно зарастване или механично запушване. Това не означава оздравяване, а напротив — усложнение. Появяват се силни болки, чувство на разтягане, областта около фистулата се подува, зачервява, температурата се повишава. След като фистулата се отвори отново, в началото се отделя обилна гнойна секреция, болките спират и температурата спада. Доказването на фистулата става чрез сондиране или с рентгеново изследване, като фистулата се изпълва с контрастно вещество. Лечението на фистулите е оперативно.