Това изкълчване не заплашва живота и развитието на детето, но когато то проходи, се забелязва една несигурна и клатушкаща се походка (т.нар. патешка походка), която с израстването се засилва. Изкълчването на тазобедрената става може напълно да се излекува при условие, че лечението започне още в първите месеци от живота на детето. Тук много важно е ранното разпознаване на заболяването.
Вроденото изкълчване на тазобедрената става се среща 6 пъти по-често при момичетата. Аномалията се свежда до недобро пасване между главичката на бедрената кост и вдлъбнатината на тазовата кост, която може да е плитка и недостатъчно развита. Понякога това се установява късно, едва при прохождането. В първите месеци от живота на детето аномалията не дава никакви сигурни признаци. Съществуват известни външни белези - не-симетрично разположение на кожните гънки на бедрата и на седалището, които обаче не са абсолютно сигурни признаци. Такава несиметричност на кожните гънки се среща и при здрави деца, но е по-честа при децата с вродено изкълчване на тазо-бедрената става. Сигурна диагноза може да се постави само при преглед от ортопед и чрез рентгеново изследване. За родителите е важно да знаят, че за профилактиката на изкълчването бебето трябва да се повива, без да се изпъват крачетата. При вродено изкълчване на тазобедрената става се препоръчва особен начин на повиване с разкрачване на бедрата и поставяне на малка
възглавница между тях. За целта има и специални ортопедични гащички, които улесняват много родителите. Това се прави за стимулиране правилното формиране на тазобедрената става. При всички случаи лечението се провежда под ръководството на лекар ортопед.