Заешка устна
Детето се ражда с малка или по-голяма цепка на горната устна, по-често едностранно, рядко двустранно. Заешката устна е пречка за кърменето, но някои бебета се нагаждат и сучат добре, ако им се помага и особено ако бъдат поставени в подходяща поза. Ако сукането се окаже невъзможно, налага се изцеждане на кърмата и осигуряване на майчино мляко поне до 3-4 -месечна възраст. След израстването на детето дефектът се коригира хирургично. Възрастта за операция се определя от хирурга.
Вълча уста
В този случай дефектът под формата на цепка е върху мекото и твърдото небце. Затруднено е не само сукането, но и гълтането - често храната попада в дихателните пътища. А това създава условия за възпаления на белия дроб. За да се избегнат тези усложнения, майката трябва да бъде научена как да храни бебето. Тя трябва да изцежда кърмата си и да я дава с лъжичка или биберон. Операцията се извършва преди 3-4-годишна възраст, защото в противен случай се затруднява говорът на детето.
Къса юздичка на езика
Това е невинна аномалия, която може да се види само когато бебето плаче. Не представлява пречка нито за кърменето, нито за проговарянето на детето. С възрастта юздичката се удължава, така че не се налага никакво лечение.
Географски език
Среща се още в кърмаческата възраст, като понякога остава и през следващите години. По езика на детето се виждат белезникави участъци, рязко очертани като географска карта. Често се съчетава с прояви на повишена чувствителност от страна на кожата и с интертриго. Лечение не се налага. С възрастта лигавицата на езика добива нормален вид.