Веднъж попаднала в организма фолиевата киселина достига до черния дроб, където се превръща в билогично активната си форма. За това съдействат витамини В12 и С. Ето защо биологичната активност на В9 зависи от съдържанието на тези два витамина в тялото. В България основен източник на В9 се явява хлябът, чрез него се задоволява 50% от дневната нужда за организма. Ще ви изброя в низходящ ред някои продукти съдържащи фолацин: черен дроб, магданоз, спанак, салати, гъби, зелен лук, прясно зеле, зелен грах, месо, риба и др. Фолацинът е много чувствителен към топлинна обработка и лесно се окислява от кислорода във въздуха.
Основни функции
Фолацинът участва в обмяната на аминокиселинте и нуклеиновите киселини. Освен това има голямо кръвотворно действие и спомага за зреенето на червените кръвни клетки в костния мозък. По тази причина неговият недостиг се проявява с развиването на мегалобластна анемия (липса на червени кръвни телца).
Липса на фолиева кицелина се установява най-често при алкохолици, тъй като алкохолът има спцифично подтискащо въздействие и върху този витамин. Недостиг може да се получи и при бременни жени (заради повишената нужда), а също така при хора употребяващи определени лекарства, противозачатъчни. Чернодробно болните имат повишена нужда от фолацин. При продължителното излагане тялото на слънце се налага взимането на допълнителни дози витамин В9, понеже слънчевата светлина често го разрушава.