В миналото тези заболявания бяха наричани простудни. Сега се знае, че се причиняват от вируси, а простудата само благоприятства проникването на тези вируси в организма. През зимата за това спомагат и струпването на децата в колективи, дългото престояване в непроветрени стаи, едностранчивото хранене и рядкото излагане на чист въздух и слънце. Всичко това намалява естествените съпротивителни сили и при контакт с болен детето може да заболее, Не бива обаче да се забравя, че тези заболявания се срещат и през топлите сезони.
Вирусните инфекции се предават по въздушно-капков път (при кашляне, кихане, говорене) и при много интимен контакт между децата. В детските колективи понякога те засягат повечето от децата и се развиват под формата на малки епидемии. Вирусните инфекции на дихателните пътища са много чести заболявания в кърмаческата, ранната детска и предучилищната възраст. С постепенното закаляване, с повишаването на естествените защитни сили на организма и с израстването на децата към 8-10 години те стават все по-редки и протичат по-леко.
Проникващите в различните отдели на дихателните пътища вируси (наричани респираторни вируси) се поселват в клетките на лигавиците и нарушават техните функции. Това довежда до развитието на възпаление. Образуват се секрети (храчки, секрет от носа, сълзене на очите и др.), с които вирусите се излъчват навън и заразяват околната въздушна среда в близост до детето. За заразяването особено опасни са кашлящите деца, защото повечето от вирусите могат само за кратко време да останат живи вън от организма.
Най-честите болестни прояви при респираторните вирусни инфекции са повишената температура, хремата, кашлицата, зачервеното гърло, понякога обрив по кожата и други по-редки прояви.
Може ли да се предпази детето от респираторни вирусни инфекции?
Предпазването от вирусните инфекции е възможно, но е свързано с доста трудности. Първата трудност идва от това, че изолирането на леко болните от здравите деца както в семейството, така и в детските колективи закъснява и невииаги е възможно да се осъществи.
Освен това вирусите се излъчват от организма 1-2 дни преди първите болестни прояви.
Общата препоръка за предпазване е болните деца да се изолират при възможност в отделна стая в продължение средно на една седмица и да нямат близък контакт със здрави деца. За здравите деца е важно да избягват контакт с лица, които имат хрема, кашлица, повишена температура и други грипоподобни болестни прояви. Особени грижи трябва да се полагат за предпазване на кърмачета и на увредените от други болести деца. Майките с хрема могат да предпазят здравото си кърмаче чрез слагане на марлена маска или кърпа пред устата и носа при обслужване на детето. Естествено хранените бебета по-рядко боледуват от вирусни инфекции, но въпреки това техните майки и при най-малки прояви на хрема трябва да слагат маска и да си измиват ръцете със сапун и вода преди обслужването.
За предпазването от тези заболявания съществено значение има постепенното и системно закаляване от най-ранна възраст.
Лечението на вирусните инфекции на дихателните пътища е задача на лекаря. Преди идването на лекаря детето трябва да се постави на легло в умерено затоплена стая. При леките случаи това невинаги е възможно. Стайната температура да бъде около 20°С и да се избягват резките температурни колебания. За децата над 4 години поставянето на легло не е задължително. Облеклото и завивките на детето трябва да осигуряват приятно затопляне на тялото без претопляне или охлаждане. Добре е стаята често да се проветрява, като през това време детето се завива добре в леглото. Много важно е въздухът да не е сух. За овлажняване на въздуха понякога е необходимо да се прострат влажни кърпи в стаята или на печката да се постави врящ чайник.
Противотемпературните средства трябва да се дават само при високи покачвания на температурата, и то в дози, показани от лекаря.