Обикновено се изработва от алуминиеви сплави. Тя е незаменим помощник на всяка домакиня, тъй като с нея се пестят гориво и време. В нея може да се приготви храна за много кратко време. При това ястията стават по-вкусни и са с по-добри вкусови и хранителни качества. Готвенето без достъп на кислород позволява да се запазят естественият аромат на вложените продукти и голяма част от съдържащите се в тях витамини.
В какво се състои „секретът" на бързоварната тенджера ?
В това, че се затваря херметически и при нагряване в нея се създава повишено налягане, като температурата на получената водна пара достига до 120°С.
Поради това, че между капака и тялото на тенджерата е поставен гумен уплътнител, а и самият капак плътно се пристяга посредством жлебове или лост, парата може да излиза само през предпазния клапан на капака. Ако налягането на парата се повиши над допустимото, клапанът автоматически се повдига и излишната пара излиза през отвора.
Внимание! При работа с бързоварната тенджера не трябва да се надвесвате над нея, тъй като има опасност да се изгорите от парата, която излиза от време на време от предпазния клапан.
Фиг. Бързоварна тенджера под налягане: 1. Балансьор / 2.Клапан / 3. Капак / 4. Тарелка / 5 и 6. Надупчени тарелки / 8. Дръжка / 9. Дръжка на капака / 10. Гумен пръстен / 11. Дръжки за хващане / 12. Тенджера / 13. Алуминиеви куки / 14. Тел за почистване на вентила / 15. Алуминиева поставка за тарелките
В бързоварната тенджера може да се вари, пържи, задушава и да се приготвят гарнитури на пара. Водата не бива да надвишава 3/4 от обема на съда, тъй като, ако той е препълнен, предпазният клапан престава да работи. За да се образува пара, достатъчно е да се налеят една и половина - две чаши вода.
Продуктите, които трябва да се обработват с пара, се поставят
върху специалните за тази цел решетки на дъното на тенджерата. Ако се готви месо със зеленчуци, месото трябва да се нареже на малки късчета, за да се свари едновременно със зеленчуците.
Преди да се постави капакът на тенджерата, продуктите трябва да се посолят леко и към тях да се прибавят необходимите по рецептата подправки.
Бързоварната тенджера може да се нагрява на всички видове нагревателни уреди. Отначало загряването трябва да бъде силно, а когато налягането се повиши достатъчно, което се познава по силното свистене и подскачане на предпазния клапан, нагряването трябва да се намали. От този момент започва да се отчита и времето за приготвяне на ястието.
Когато времето за приготвяне на даден вид ястие е изтекло, тенджерата се сваля от огъня или нагревателя. Клапанът обаче не бива да се затваря дотогава, докато в нея има пара под налягане. Тя се изпуска, като клапанът се повдигне леко с вилица. Ако ястието е с повече вода, налягането в тенджерата се намалява по друг начин - тя се оставя под крана на чешмата и върху капака й се пуска студена вода. Преди да снемете клапана, трябва да сте убедени, че в тенджерата няма повече излишна пара.
Проверявайте, като повдигнете внимателно клапана с вилица. Ако капакът не се отделя от съда, не го насилвайте, отново облейте тенджерата със студена вода. След малко капакът лесно ще се отвори.
Не оставяйте бързоварната тенджера неизмита. Измийте я с гореща вода и след като изсъхне, я изтрийте с мека кърпа. Обърнете особено внимание на каучуковия пръстен на тенджерата.
Почистете също и отвърстието на предпазния клапан. Когато не се употребява, тенджерата трябва да се държи обърната с дъното нагоре.