В някои случаи въпреки желанието на жената да роди дете лекарят препоръчва прекъсване на бременността. Това става при жени е тежки хронични заболявания (сърдечен порок, тиреотоксикоза, хроничен нефрит, хронична пневмония, злокачествени новообразувания и др.). Ако жената има заразно заболяване, което би могло да предаде на своето дете по време на бременността или при раждането, не бива да забременява. Освен венерическите заболявания тук се включват и туберкулозата, токсоплазмозата, епидемичният хепатит и др.
Не се препоръчва забременяване преди навършване на 18 години. Опитът е показал, че такива майки по-често раждат дребни, недоносени деца, които трудно се отглеждат.
За жени над 40 години, които вече имат поне едно здраво дете, не е препоръчително да забременяват и раждат, тъй като рискът да родят дете с болестта на Даун е голям. В тези случаи при бременност е необходима медико-генетична консултация.
Много деликатно стои въпросът за избягване на нова бременност, когато майката вече е родила едно или повече деца с доказано наследствено заболяване, защото при нова бременност винаги е налице по-малка или по-голяма вероятност да се роди отново дете със същото наследствено заболяване.
Тук ще дадем някои основни сведения по въпросите за унаследяването на болестите.
1. Някои наследствени заболявания се проявяват у децето само когато то получи болестната заложба и от двамата родители. При това родителите са видимо здрави. Според законите на нас-ледствеността при брак между двама носители на заболяването само 1/4 от децата им се раждат здрави, 1/4 са болни, а останалите 1/2 остават носители на болестта, макар и видимо здрави. По този начин се предават на поколението болести като муковисцидозата, средиземноморската анемия, фенилкетонурията и др.
2. При втория начин на унаследяване болестта се предава на детето само от единия родител, който е болен. При брак между един болен и един здрав партньор половината от децата ще бъдат болни, а половината здрави. Така се предават заболявания като наследственият нисък ръст с къси крайници, фамилната хемолитична анемия, неврофиброматозата, някои мускулни заболя-вания и др.
3. Има заболявания, които се предават по наследство чрез половата хромозома X. Такива са хемофилията, прогресивната мускулна дистрофия, далтонизмът и др. Те се предават от майката само на децата от мъжки пол.
От гореказаното следва, че родители, които имат дете с нас-ледствено заболяване, могат да очакват поне второто или третото им дете да се роди здраво. Математически това е така. Често така се случва и в практиката. Но за съжаление познати са и много семейства с лоша сполука, които раждат последователно три, дори и четири деца със същото заболяване.
Затова в случаите, когато в семейството е родено дете с нас-ледствено заболяване, е необходимо да се посети кабинетът за медико-генетична консултация, преди да се вземе решение за нова бременност.