Болките в кръста са едни от честите оплаквания на болните. Причините за тяхната поява са твърде разнообразни. Болките могат да са резултат на заболяване на гръбначния стълб — спондилартроза (шипове на прешлените), спондилит (възпаление на прешлените), дискова херния (възниква най-често след форсирано движение и при рязко вдигане на тежести). В други случаи болките в кръста са резултат на заболяване на поясната мускулатура (спазъм на мускулите, възпаление).
Възпалителните заболявания на нервите, излизащи от гръбначния мозък (радикулит, ишиас), дават също болки в кръста, но често с излъчване по разклоненията на седалищния нерв.
Често срещаните болки при шипове на гръбнака се характеризират с това, че при покой намаляват или изчезват и се появяват в началото на движението. След раздвижване болката намалява и се появява отново след по-продължително стоене или движение.
Болките в кръста могат да се дължат на заболяване на вътрешни органи — напр. при бъбречнокаменна болест, и то най-често при криза. В такива случаи болката обикновено е едностранна. Двустранната болка в кръста говори против възможността за бъбречна криза. У жените болките в кръста често се дължат на гинекологични заболявания. Понякога заболяванията на стомаха, задстомашната жлеза и други органи също дават болки в кръста.
Поради разнообразните причини за възникване на болките в кръста болните трябва да бъдат подложени на цялостно изследване — клинично, лабораторно, рентгеново, за да не се допусне неправилно лечение.