Причините могат да бъдат различни: вродени аномалии, кръвоизливи по време на раждане, тумори. Може да има липса или свръхпродукция на един или повече хормони.
Най-честото заболяване на хипофизата в детската възраст е хипофизарният нанизъм. Наблюдава се около 1 на 10 000 живородени деца. Среща се главно при деца, родени
при тежко, продължително раждане, което предизвиква увреждане на хипоталамо-хипофизната система, По-рядко заболяването се дължи на наследствено увреждане на гените, отговорни за производството на растежен хормон, или на тумори в областта на хипофизата.
Децата обикновено се раждат с нормална телесна маса и ръст, но след втората година зaпочва пропорционално изоставане в растежа. Общият вид е кукленски: кръгло лице, нисък ръст, висок, писклив глас, натрупване на тлъстина около таза, малки китки и стъпала. Растежът е бавен - около 1,6-2см годишно вместо нормалните 5-6см. В мнозинството от болните липсват и други хормони на хипофизата, което предизвиква липса на сексуално узряване или белези на липса на хормоните на щито-видната жлеза и на надбъбреците. Независимо че периферните ендокринни жлези са нормално развити, те не произвеждат хормони, понеже липсва стимулация от страна на хипофизата.
Крайният ръст на нелекувани болни с хипофизарен нанизъм е около 120-140 см. Лечението се извършва само в специализирани болнични заведения с хормон на растежа.
По-рядко могат да се наблюдават изолирани липси на други хормони на хипофизата.
Липсата на антидиуретичен хормон довежда до безвкусен диабет. Причината може да не се открие, но при някои болни значение имат травма на черепа, тумори.
Децата обикновено заболяват внезапно от безвкусен диабет с повишена жажда и отделяне на голямо количество урина. Те изпиват 4-5 литра вода и отделят 4-5 литра урина за 24 часа. За лечение се дава антидиуретичен хормон във вид на капки, прилагани 1-2 пъти дневно в носа. Под влияние на това лечение състоянието бързо се подобрява. Трайно излекуване обаче не може да се получи, поради което лечението продължава цял живот. Заболяването при системно приложение на хормона протича благоприятно.
Увеличената продукция на хормона на растежа предизвиква силно ускорен растеж, уголемяване на китките и стъпалата (акромегалня), главоболие, смутено виждане. Съвременните методи на изследване дават възможност за бърза диагноза и своевременно лечение, което е главно хирургично.