Острото възпаление на гръкляна се среща най-често през есента, но може да се появи и през друго време на годината. Причинителите са най-често вируси. Известна роля играе и простудата. Острият ларингит може да бъде и на професионална основа — пренапрежение на гласа при учители, адвокати, оратори, артисти, при работещи в условия на голяма запрашеност на въздуха, наличие на химични дразнители и др.
В началото болните имат дразнене в областта на гръкляна, което нощно време се засилва, явява се пристъпна кънтяща мъчителна кашлица. Гласът става дрезгав, а по-късно може и напълно да се загуби.
Болният трябва да се остави на легло в чиста, често проветрявана стая, като му се дават обилно топли течности. Най-важното условие за бързо оздравяване е болният да не говори (да не натоварва болния орган), а въздухът в стаята редовно да се овлажнява. Болният трябва да взема лекарство за кашлицата и да прави инхалации със сода за хляб. При болни с професии, при които се изисква напрежение на ларинкса, се налага по-продължителен покой и намесата на специалист фониатър.
Хронично възпаление на гръкляна (хроничен ларингит)
Като причини за този вид възпаление на гръкляна се приемат честите остри възпаления, системното пренапрежение на гласните струни, продължителното излагане на прах и дразнещи химически вещества, злоупотребата с тютюн н алкохол и др.
Обикновено сутрин гласът е дрезгав и прегракнал, като през деня тези прояви се засилват. Болните имат чувството на чуждо тяло в гръкляна и се стремят чрез кашлица да го отстранят.
Най-важното мероприятие при лечението на хроничното възпаление на гръкляна е да се отстранят дразнещите агенти — прах, изпарения, претоварване на гласните струни и др. Ако дрезгавият глас продължава повече от един месец, трябва да се потърси на всяка цена компетентното мнение на специалиста.
Други болести на гръкляна
Като особени боледувания на гръкляна заслужават да се споменат крупът, псевдокрупът и острият стенозиращ ларинготра-хеобронхит. Истинският круп сега се среща рядко. Много по-чести са лъжливият круп и острият стенозиращ ларинготрахеобронхит. Те имат един общ симптом — бързо настъпващо затруднено дишане. В началото на заболяването в повечето случаи температурата е повишена. При крупа затруднението на дишането настъпва постепенно, а при псевдокрупа внезапно. Кашлицата при псевдокрупа е лаеща. Гласът при крупа и острия стенозиращ ларин-готрахеобронхит постепенно се загубва до пълното му изчезване. Острият стенозиращ ларинготрахеобронхит се среща предимно в кърмаческата възраст.
Тъй като всички тези заболявания могат да имат много лоши последствия, препоръчва се на родителите да търсят винаги компетентната лекарска намеса. До идването на лекаря е необходимо да се овлажнява въздухът в спалното помещение на детето (постоянно вряща вода с поставена в нея сода за хляб), главата на детето трябва да се постави по-високо (на две и повече възглавници), да се осигури достъп на пресен въздух. Всички деца със затруднено дишане трябва да се наблюдават в болнично заведение, за да се избягнат инциденти. Заболяването псевдокруп обикновено се приема за леко заболяване, което бързо идва и бързо отзвучава. Независимо от това то трябва навреме да се диагностицира и съответно правилно да се лекува.