Нашата страна е богата на най-разнообразни билки и други растения, от които се получават лечебни и приятни отвари.
Липов цвят. Липовият цвят със или без прицветник има приятна специфична миризма, която се дължи на съдържащите се в него етерични масла, восъци, захари и други вещества.
Отварата му се употребява подсладена с пчелен мед или захар при простудни заболявания, кашлица, грип, бронхиален катар, възпаление на гърлото, болки в стомаха и червата, главоболие и пресипнал глас.
Една супена лъжица липов цвят се вари с една чаена чаша вода в продължение на 5 мин. и се пие като чай.
Листа от касис. В пресните зелени листа на касиса се съдържат средно 697 мг % витамин С, витамин Р (рутин), танинови вещества, флаваноиди, катехини, ароматично масло и др. Отвара от касисови листа, подсладена с пчелен мед, се препоръчва^при различни температурни състояния, хрема, мигрена, жълтеница, хроничен ревматизъм и др.
Листа от маточина. Листата от маточина съдържат етерични масла, танин, гликозиди, витамин С и други полезни за организма вещества. Отварата притежава леко слабително действие, действа успокоително и болкоуспокояващо. Прилага се при високо кръвно налягане, безсъние, световъртеж и др. Стимулира храносмилането, възбужда апетита, облекчава коликите, спира повръщането.
Отварата от маточина се приготвя по следната рецепта:
Рецепта № 249. Чай от маточина
Две супени лъжици сухи листа от маточина се заливат с около 300см3 (чаша и половина) вряща вода и се оставят да киснат в нея 2 часа. Пие се по една винена чашка 3 пъти дневно преди хранене.
Чаят от маточина може да се подслади с пчелен мед или захар.
Рецепта № 250. Чай от мента (джоджен, нане)
За приготвянето на чай се използват листата. Две-три чаени лъжички ситно стрити изсушени листа се заливат с една чаша кипяща вода и след изстиване настойката се прецежда. Пие се на равни части в продължение на един ден. Може да се подслади с малко пчелен мед и да се прибави лимонов сок. Подпомага храносмилането и подобрява отделянето на жлъчен сок.
Рецепта № 251. Чай от копър
Една чаена лъжичка ситно счукани или смлени семена от копър се заливат с 300 г (чаша и половина) кипяща вода и се оставят да престоят 5 мин. Пие се подсладен с пчелен мед или захар по 1/з до 1/2 чаша преди хранене при простудни заболявания, като отхрачващо средство, болкоуспокояващо при стомашни колики, при повишена нервна възбудимост и лош сън.
Рецепта № 252. Чай от лайка
За приготвянето на чай се използват цветните кошнички на лайката. Една-две супени лъжици от дрогата се заливат с 2 чаени чаши кипяща вода. След като изстине, запарката се прецежда и се пие по 2 - 3 супени лъжици дневно. Може да се подслади с пчелен мед. Употребява се широко както в научната, така и в народната медицина при стомашни колики, като потогонно, газогонно и противоспазмотично средство, при безсъние, главоболие, цистит, колит, гастрити и др.
Външно се използва като противовъзпалително средство за плакнене на устата при зъбобол, за гаргара при пресипнал глас, за епитилизация на рани и др.