Сукателният рефлекс е вроден. Бебето започва да смуче всичко, което попадне в устата му дори само ако допре устните му - майчина гърда, пръстче или друг предмет. През първия месец пръстчето може случайно да попадне в устата на детето, когато то размахва безцелно ръчички. Но сукането е свързано с голямо удоволствие и веднъж захапало пръстчето си, бебето вече не го изпуска. Отначало захапването на пръстчето става случайно, неволево. След 2-3-ия месец обаче у някои бебета се изработва условен рефлекс - навик да пъхат пръстчето на свободната ръка в устата и да го смучат. Това бебето прави при бодърстване или по време на сън, независимо дали е гладно, или не. Някои «лакомци» дори излапват цялото си юмруче. Отначало това не прави особено впечатление на майката, но скоро този рефлекс укрепва и става вреден навик, който след това трудно се изкоренява. При това смукането на пръста не означава нито глад, нито недостиг на кърма у майката.
Не оставяйте бебето да смуче пръстчето си. Имаме много съображения, за да ви даваме този съвет. Едната опасност е, че кожата на смуканото пръстче се подлага на действието на слюнката и може да се разрани, да стане входна врата на инфекция. Втората, по-важна опасност е, че с израстването на бебето то започва да пълзи, да ходи, да пипа всякакви предмети и след това при създаден вече навик отново пъха пръст в устата си, с което поглъща различни микроорганизми, включително болестотворни. Практиката показва, че децата, които смучат пръста си, по-често боледуват от възпаления на устната кухина и иа гърлото.
Най-важна е обаче една друга трайна последица от този вреден навик. У децата, които смучат пръста си продължително, в течение на месеци, се стига до деформация на небцето и съзъбието, променя се за хапката. Небцето става високо, а захапката неправилна, като горните зъби излизат далеч напред.
Ясно е, че вие не бива да допускате у вашето бебе да се оформи този вреден навик, а когато вече той е налице, трябва да направите всичко възможно да го изкорените. Намазването на пръстчето с нещо горчиво рядко води до успех. Мазането с лоши неща крие опасност, ако бебето се пипне по окото. При малките бебето добър резултат се получава чрез поставяне нa памучни ръкавични без пръсти или пък като ръкавите на блузката се завържат пред китките, така че пръстчетата да могат свободно да се движат вътре. Тази мярка трябва да продължи поне 2 - 3 седмици, а понякога и повече. Ако обаче този навик не е изчезнал детето до 1-2 -годишна възраст, отвикването е много по-трудно, тъй като движенията му не бива да се ограничават прекомерно.