За багрене на смесени материали се употребяват т.нар. полувълнени багрила. Използват се също и директни багрила.
Полувълнените багрила, произвеждани у нас, са пригодени за багрене на смесени материали, съдържащи 70% вълна и 30% памук. Те се отличават с добра устойчивост на мокра обработка (пране) и слънчева светлина.
Смесените текстилни материи се багрят по два начина:
1. В една и съща багрилна баня се работи със смес от багрила, които са близки по качества и начин на работа, или с един вид багрило, оцветяващо при различен режим на работа.
2. В една багрилна баня се багри едната съставка с дадено багрило или смес от багрила, след което материалът се прехвърля в друга баня, където се багри другата съставка със съответното багрило или смес от багрила.
В зависимост от желаната наситеност на цвета багрилната баня се зарежда за 0,5 кг сух материал с 2,5 до 40 г багрило, с 5 - 20% (от 25 до 100г) кристален натриев сулфат (глауберова сол) и 12 - 13л мека или дъждовна вода.
Рецепта № 212. Багрене с полувълнени багрила в една баня
Багрилото се разтваря в 1 - 2л гореща вода, прецежда се и се налива в останалото количество (10 - 11л) затоплена до 35 - 40° С мека вода, в която предварително са разтворени 25 до 100г глауберова сол (за 0,5 кг сух материал). Добре умокреният материал се потапя в багрилната баня и при температура 35 - 40°С се багри при често преобръщане в продължение на 15 - 20 мин. След това банята се загрява бавно, така че да започне да ври след около 60 мин. При този режим багренето продължава още 20 - 30 мин. За това време се багрят предимно вълнените съставки на материала. За да се получи равномерно оцветяване и на памучните, и на вълнените съставки, нагряването се прекратява и материалът се оставя да престои в изстиващата баня, без да се спира преобръщането му, още 60 - 70 мин.
След това материалът се изплаква със студена вода. Ако една от съставките на материала е естествена коприна, изплакването се извършва с 10 - 12л студена вода, към която се прибавят 320г оцет.
Рецепта № 213. Багрене с директни багрила в една баня
При този начин на работа трябва да се има предвид, че при врене се обагрят вълнените материи, а при по-ниска температу-ра (80-85°С) - памучните. Освен това при добавка на оцетна киселина се ускорява багренето на вълнените съставки, а при добавката на готварска сол се ускорява багренето на памучните материи.
От казаното следва, че при багренето на смес от вълна и памук с директни багрила най-напред се багрят памучните, а след това вълнените материи.
Багрилото се разтваря в 0,5 до 1л гореща вода, прецежда се и се налива в загрята до 35 - 40°С омекотена вода (10 - 12л), в която предварително е разтворен бял тоалетен сапун. Умокреният материал се потапя в багрилната баня, температурата на която се повишава за около 30 мин до врене. При тези условия се багри 60 мин. След това нагряването се преустановява, но материалът се оставя в банята още 30 мин. Той се изплаква с 15 - 16л топла вода, после с хладка и накрая със студена. Ако съдържа естествена коприна, потапя се в 14л студена вода, съдържаща 310г оцет.
В случай че след обагрянето и изсушаването по материала се окажат петна,той се потапя в баня, съдържаща 40 г 28 % -ен
амонячен разтвор в 13л омекотена вода. Вари се около 30 мин. Изплаква се най-напред с гореща, а след това с хладка вода и отново се багри по описания начин, само че с 1/3 от първоначалните количества на багрилото и помощните средства, употребени при първото багрене.