Аскаридоза
Детските големи глисти (аскариди) причиняват заболяване, което се нарича аскаридоза и засяга предимно детската възраст.
По външен вид аскаридите много наподобяват земните глисти. Мъжките имат дължина 15—20 см, а женските — 20—40 см. Женските екземпляри могат да снесат до 200 000 яйца за 24 часа, които с изпражненията на болните се изхвърлят в почвата и там при подходящи условия (температура и влажност) в продължение на 3 седмици до 3 месеца съ-зряват и стават годни за заразяване. От попадналите в червата яйца се излюпват личинки, които преминават сложен път на развитие — н. нар. миграционна фаза. Те проникват най-напред в малките кръвоносни съдове на червата и с кръвта се отнасят отначало в черния дроб, а след това през долната празна вена достигат до дясната половина на сърцето и чрез разклоненията на белодробната артерия попадат с кръвта в белодробните алвеоли и малките бронхи. Тук те се хранят с червени кръвни телца, нарастват и започват да се придвижват по големите бронхи и трахеята към ларинкса и гърлото Оттам заедно със слюнката н храната се поглъщат и попадат в хранопровода, стомаха и червата. В тънките черва аскаридите остават в продължение на много месеци. Това е т нар чревна фаза в развитието на аскаридите. През тази фаза глистите израстват, завършват своето полово развитие и женските започват да снасят яйца, които едва тогава могат да се открият в изпражненията при изследване под микроскоп.
През време на краткотрайната начална миграционна фаза на аскаридите болестните оплаквания са крайно разнообразни: колебаеща се температура, бързопреходно уголемяване на лимфните възли, далака и черния дроб, лека анемия и значително увеличение на броя на еозинофилните клетки в кръвта. В други случаи проявите са от страна на белия дроб: умерено повишена температура с развитие на бързопреходни пневмонии, бронхити със суха кашлица, която може да напо-добавя астматичен бронхит. В трети случай може да 'се появят сърбящи кожни обриви (уртикария).
През продължителната чревна фаза болестните прояви са леки и без доказване на яйца в изпражненията трудно може да се постави диагноза.
Апетитът често е нарушен (намален, увеличен, капризен). Срещат се бързопреходни коремни болки, но е грешка всяка коремна болка да се обяснява с глисти. Скърцането със зъби, което е честа проява у децата, в. повечето случаи също погрешно се обяснява с глисти.
При случаите с масивно опаразитяване (100—150 глиста) могат да се наблюдават анемия, гадене и повръщане, диа-рични изпражнения, къркорене и раздуване на корема, главоболие, неспокоен сън и други нервни прояви.
В редки случаи аскаридозата може да доведе до усложнения: запушване и непроходимост на червата от струпаните като кълбо глисти, запушване на жлъчните пътища, перитонит, панкреатит и др.
Разпознаването на чревната аскаридоза става чрез доказване на аскаридните яйца в изпражненията или откриването на глисти в червата при специално рентгеново изследване.
Предпазването от аскаридно заразяване се осъществява чрез педантична чистота на ръцете, отходните места и ранно култивиране у децата на здравни навици. Замърсените с пръст и тор плодове и зеленчуци трябва грижливо да се измиват със сапун и да се заливат с вряла вода.
За лечението на аскаридите съществуват множество лекарства, но някои от тях не са напълно безопасни за децата, поради което никога не бива да се дават без лекарско назначение.