Алкохолна полиневропатия. Това е едно от най-честите увреждания на периферната нервна система. В основата на клиничните прояви на това заболяване са структурните промени на периферните гръбмачномозъчни нерви, настъпили в резултат на хроничното отравяне с алкохол. Обикновено болните се оплакват от изтръпване на стъпалата, мравучкане по пръстите на краката и стягане в мускулатурата на прасците. Тези симптоми на заболяването имат преходен характер и най-често обявяват след по-големи физически натоварвания и при внезапни движения. Някои от болните съобщават, че чувствуват краката си студени а вечерно време се събуждат от болки с различна локализация. С развитието на заболяването настъпват парези на стъпалата и болните са принудени при ходене да повдигат краката си по-високо, за да не докосват с пръстите си земята. Наблюдава се и атрофия (намаляване на обема н размерите) на мускулатурата на долните крайници.
Подобни увреждания (значително по-рядко обаче) могат да се наблюдават и в горните крайници. При някои от болните се увреждат и черепномозъчннте нерви — зрителният, очедвигателният и лицевият.
При лечението на алкохолните полиневропатии сс използуват големи дози витамин В1, В6 и В12, никотинова и аскорбинова киселина. След отзвучаване на началните прояви на заболяването се провеждат физиотерапевтични процедури, масаж и лечебна физкултура.