Алергичната хрема се предизвиква от попаднали в дихателните пътища алергени, към които организмът реагира с повишена чувствителност. Във връзка с продължителността на заболяването се различават два вида алергична хрема: сезонна, която се проявява само през определен сезон от годината, и несезонна, която протича през цялата година.
Сезонната алергична хрема (известна още под на-именованието сенна хрема) се появява най-често при контакт с цъфтящи растения, към прашеца на които болният има свръхчувствителност. Сезонната хрема е пристьпно заболяване, което се характеризира с кихане (10-30 и повече пъти), сърбеж в носа затруднено носно дишаме, сълзотечение и обилно отделяне на бистра течност от носа. Понякога болните са отпаднали имат главоболие и слабо повишена температура. Разпознаването на заболяването обикновено е лесно поради сезонността му, пристъпния му характер, наличието на повишена чувствителност и наследствената обремененост.
Профилактиката на сенната хрема предвижда преди всичко прекратяване на допира с цъфтящи растения. Друго важно мероприятие е смяната на климата, като се отиде в район, където растенияита са прецъфтели или още не са започнали да цъфтят.
Несезонната алергична хрема протича подобно на сезонната, но с тази разлика, че при нея пристъпите могат да се появят по всяко време на годината. Алергените (причинителите) на тази хрема могат да бъдат различни — пух, вълна, козина, риба, яйца, раци, брашно, плесени, ягоди, медикаменти, микроорганизми и др. Много често неин причинител е домашният прах. Често работниците от химическата и фармацевтичната промишленост стават чувствителни към химикалите и медикаментите, с които работят — професионална алергия.
Профилактиката и лечението предвиждат комплексни мероприятия, които целят преди всичко прекратяване на контакта с алергените, откриване чрез проби за чувствителност на самите алергени и постепенно намаляване на чувствителността на заболелите. Лечението се състои във вкарване в организма на болните минимални дози от алергена, които постепенно се увеличават до постигане на добър резултат — десензибилизация на организма.
Алергичната хрема най-често се придружава от заболяване на околоносните кухини — алергичен синуит.
Лечението на алергичните синуити е също комплексно и значително по-трудно. Необходимо е да се търси навреме намесата на лекаря специалист.