Шипковите плодове се употребяват широко в хранителната промишленост за приготвяне на мармалади, сиропи и др. Те съдържат каротин (провитамин А), витамин В1, витамин В2, Витамин PP,витамин К,рутин и голямо количество витамин С, съдържанието на който е в зависимост както от местонахождението на растението и климатичните условия, така и от зрелостта на плодовете при багренето им. Шипките от планинските, обилно огрявани от слънцето местности са по-богати на витамин С, отколкото шипките, виреещи в по-ниските и по-слабо огрявани от слънцето места. Най-богати на витамин С са твърдите червени и оранжеви плодове. Презрелите, омекнали и осланени плодове са с по-малко витаминно съдържание. Особено богати на витамин С са сушените под вакуум шипкови люспи, в които концентрацията на витамин С е 3 пъти по-голяма от тази в пресните плодове. Освен изброените съставки в шипките се съдържат още танини, захари, пектинови вещества, органични киселини, калиеви, натриеви, железни и фосфорни соли.
Рецепта № 253. Приготвяне на шипков чай
Две препълнени супени лъжици (около 40г) добре измити сушени шипки се поставят в марлена торбичка и се заливат с 1-2 чаени чаши кипяща вода, прибавя им се 30г пчелен мед или 20г захар и се варят в емайлиран съд около 15мин. Свареният шипков чай се оставя да престои 5-6 часа, за да се извлече напълно съдържаащият се в шипките витамин С. По желание може да се ароматизира с парченце лимон.
Приготвеният по описания начин шипков чай е с максимално съдържание на витамин С. Заливането на шипките с вряла вода прекъсва разрушителното действие на ензимите, окисляващи витамин С, а прибавените във водата захари му влияят стабилизираащо.
За да се осигури по-голямо съдържание на витамин С в шипковия чай, той трябва да се вари и да се съхранява в здрави емайлирани съдове от огнеупорно стъкло. При това те трябва да са добре захлупени. За да се избегне контактът с кислорода от въздуха, който е главният разрушител на витамин С, при варенето шипките трябва да са напълно покрити с вода.
Шипковият чай може да се консумира веднага или да се съхранява наа студено, по възможност в хладилник. Едни и същи шипки могат да се използват за варене на чай 2-3 пъти.
Чай се приготвя и от шипкови люспи, като в една чаша вряща вода се поставят 2-2.5 чаени лъжички шипкови люспи и само за еднократно варене.
Шипковият чай има приятен, леко накиселяващ вкус и е полезен за всички - от най-ранна кърмаческа до напреднала възраст. Съдържащият се в него витамин С намалява натрупването на
холестерин в организма (регулира стареенето на тъканите) и допринася за по-правилното извършване на обмяната на белтъчините, въглехидратите и на някои минерални соли.