Оплакванията на болните с хронично възпаление на средното ухо обикновено са слабо изразени. Заболяването се изявява най-често с периодично гнойно течение от ухото, слаб шум и намаление на слуха. Секретът е слузно-гноен, точи се и без миризма. През летните месеци гнойното течение намалява или изчезва, но при поява на хрема или намокряне на ухото се възобновява. При хроничния отит има траен пробив на тъпанчето.
Понякога гнойното течение от ухото е постоянно, има неприятна миризма и при почистване в гнойта се установява примес на кръв. Миризливото гнойно течение продължава и след провеждането на съответно медикаментозно лечение. Тези форми на хронично възпаление на средното ухо са с неблагоприятна прогноза и при тях задължително трябва да се потърси лекарска помощ.
При обилно гнойно течение ушният канал трябва редовно да се почиства и в него да се поставят марлички, напоени с риванол. Когато гнойното течение е спряло, а след намокряме на ухото, простуда или друго заболяване отново се обостри, необходимо е да се проведе антибиотично лечение, но само по назначението на лекар и след изследване чувствителността на причинителя към отделните антибиотици. При обилно гнойно течение е необходимо да се маже външният слухов проход с. вазелин, за да се предпази болният от цирей в ушния канал.