Касае се за преминаваме (изсипване) на вътрешни органи през нормално съществуващ или бо.честио създаден отвор. При коремна херния отворът е на мускулите на коремната стена. Херниите могат да бъдат външни и вътрешни. Според мястото, където се образуват, външните хернии биват слабин-ни, бедрени и пъпни. Причините, които водят до образуване на херния, могат да бъдат различни: податливост и вродена слабост на тъканите на коремната стена, увеличено вътрешно коремно налягане, тежка физическа работа, упорита кашлица, хроничен запек, продължителни диарии, силно измършавяване, дълготрайно препятствие в уринирането.
Коремните хернии съдържат част от перитонеума (корем-ницата), гънки от тънкото или дебелото черво. При напъване или закашляне това съдържимо излиза извън херниалния канал, а при отпускане или в легнало положение се прибира вътре в корема.
Коремната херния води до намалена работоспособност и редица смущения във функцията на вътрешните органи — чувство на теглене и тежест (особено ако са се образували сра-ствания), запек, подуване на корема.
Местните прояви при различните хернии са различни. При външните хернии се вижда подутина, която се увеличава по размери, когато болният се напъне или закашля, а се скрива, когато болният легне, като понякога може да се чуе леко къркорене.
Установяването на вътрешните хернии е много трудно и изисква редица специални изследвания.
Често усложнение на хернията е заклещването, при което навлязлото в херниалната торбичка съдържимо не може да се върне обратно в коремната кухина. Кръвообращението на за-клещените органи се нарушава, в резултат на което те некро-тизират.
Най-характерният белег на заклещването е внезапно настъпилата силна болка в областта на съществуващата дотогава спокойна херния. В херниалната торбичка се оформя твърда, напрегната подутина. Спонтанното самоволно връщане на съдържимото на хернията е невъзможно. Болният повръща неспирно и след известно време се разгръща картината на остър хирургически корем. Насилствено връщане на съдържимото на заклещената херния е опасна манипулация и не трябва да се извършва.
Заклещената херния изисква спешна оперативна намеса.
Лечението на незаклещената херния е също оперативявно Въздържане от операция се налага при напреднала възраст на болния, съпътствуваща активна туберкулоза, сърдечна деком-пенсация. В подобни случаи се препоръчва носене на специален бандаж. Вродените хернии трябва да се оперират в ранната детска възраст — след третия месец от раждането.