Удар от електрически ток може да се получи при пряк допир до електропроводници. Освен това (макар и рядко) удар от електрически ток може да настъпи при поразяване на тялото от мълния. Болестните промени обикновено се дължат на прякото въздействие на електрическия ток върху кожата, мускулите, кръвоносните съдове, сърцето и мозъка. Топлината, получена при преминаването на електрическия ток през кожата, причинява своеобразни изгаряния. Силата и степента на уврежданията при удара от електрически ток зависят, от една страна, от силата, напрежението и времетраенето на въздействието на тока, а, от друга страна, от физическото и нервно-психичното състояние на пострадалия. Под въздействието на електрическия ток се нарушава пропускливостта на кръвоносните съдове, в резултат на което възниква оток на белите дробове, на мозъка и обвивките му, а така също и кръвонапълване и кръвоизливи в някои органи. Смъртта настъпва вследствие внезапно спиране на дишането и сърдечната дейност.
При даване на първа долекарска помощ най-напред трябва да се прекъсне действието на електрическия ток върху пострадалия. Това не бива да става с голи ръце. Спасителят трябва да си сложи гумени ръкавици, да обуе (при възможност) гумени обувки или да стъпи на гумено парче, суха дъска, купчина от книги, за да се изолира от допир със земята. Спасителят не трябва да хваща пострадалия за тялото, а за дрехите (ако те са сухи). Електрическият проводник се отстранява от пострадалия със суха здрава дървена пръчка или стъклена бутилка.
Пострадалият от електрически ток често е в безсъзнание и без признаци на живот. В първите минути се касае за мнима смърт, която може скоро да премине в истинска. Необходимо е веднага да се започне изкуствено дишане, което трябва да продължи до идването на лекаря. Транспортът към болничното заведение трябва да бъде много внимателен.