У новороденото са налице всички сетивни органи, но те още не са напълно развити. Ако се наложи да му се направи инжекция, то изплаква. Това означава, че новороденото има усещане за болка. При промяна в пространството то разперва ръце, а след това ги свива към тялото си, като че ли търси да се захване за нещо. Това показва, че органът за ориентиране в пространството, разположен във вътрешното ухо, също така функционира от раждането.
Вкусовият орган на новороденото разграничава сладко от горчиво. Малкото бебе се мръщи, когато му давате горчиво ле-карство, а приема жадно кърмата и подсладената вода. Ново-роденото поглъща и рициновото масло, дори може да го видите как се облизва след това. Но то е резултат на невъзможността да изплюе попадналата в устата му течност, дори с неприятен вкус, така че новороденото няма какво друго да стори, освен да я погълне.
Обонянието на новороденото също функционира. Доказателство за това е фактът, че само поднасянето на майчината гърда към нослето, дори без да допре устните му, предизвиква веднага отваряне на устата и поява на сукателни движения.
Зрителният орган е напълно оформен, но преценка за него-вата функция трудно може да се направи. Едно е несъмнено: попадането на светлинен лъч в окото на новороденото води до свиване на зениците му. Значи възприемане на светлина има. Що се отнася до въприемането на цветовете, това може да се установи със сигурност едва към 4-5 -месечна възраст на бебето, когато то посяга повече към жълтите и червените играчки.
Очите на новороденото се движат почти независимо едно от друго. Така че у него нормално се установява кривогледство. Към 2-3-ия месец бебето вече започва да спира поглед върху пo-светли предмети. Както се казва, то започва да се заглежда. След това бебето се опитва да премества погледа си по желание към различни предмети и лица. Към 4-месечна възраст повечето от бебетата различават майчиното лице от останалите, т.е. познават майка си. По това време бебето вече плаче при появата на непознато лице пред погледа му. Пространственото виждане обаче се усъвършенства много по-късно. Физиологичното кривогдедство изчезва постепенно след 5-6-месечна възраст. Но вие не бива да се смущавате, ако забележите, че у вашето дете двете очи невинаги се движат успоредно и едното око често се отклонява навътре. Физиологичното кривогледство може да продължи чак до края на първата година, а понякога дори ня-колко месеца след това.
Трудно е да се прецени още в първите дни след раждането, дали едно бебе не вижда. Слепотата може да откриете със сигурност към 4-5 месец по това, че бебето не обръща поглед към говорещия човек или към друг източник на звук, по това, че не посяга към подадения предмет. При наличие на такива признаци бебето трябва да се покаже на лекар, който ще прецени дали да го види офталмолог.
Новороденото спи дълбоко и в шумна стая. То не се пробужда дори от силен внезапен шум. Това може да даде основание за съмнения относно наличието на развит слух. Обаче през втория месец при силен звук бебето спира за малко движенията си, като че ли се вслушва. След втория месец то вече се стряска при внезапно силно хлопване на вратата, а след това започва и да обръща поглед към шума. Ако бебе на 4-5 месеца не се обръща към посоката на шума или при повикване, трябва да се подозира наличието на глухота, макар че това е характерно и за случаите на тежко умствено изоставане.