Режимът на кърмене трябва да бъде съобразен с особеностите на детето, ио не и безразборен, нито принудително наложен на бебето без оглед на ритъма на огладняване. Свободното кърмене, или т.нар. гъвкав режим на кърмене, се състои в това, че на бебето се предоставя да определя само интервалите между кърменията, както и времетраенето на сукането. Известно е, че сред някои по-примитивни народи това е нормално явление - на бебето се дава да суче, когато заплаче. Така е било в недалечното минало и у нас.
Този начин на кърмене се основава на взаимното регулиране на съотношението между сукането на детето и отделянето на мляко от майчините гърди. Ако то изсуче по-малко количество кърма, ще огладнее по-бързо и следващия път ще поиска по-рано да суче. И, обратно - ако се насуче много добре, ще огладнее по-късно и едва тогава ще поиска да се храни отново. Казано с две думи, това означава детето да суче, когато заплаче.
Макар на пръв поглед този подход да изглежда съблазнителен, той не се възприема от повечето детски лекари в света, включително и у нас. Срещу него има сериозни възражения. На първо място, по този начин много често се стига до прехранване: бебето може да плаче от коремни колики, а майката, смятайки че приплакването е от глад, му дава да суче отново. В резултат коликите се засилват още повече, а оттам и плачът на бебето. Получава се порочен кръг. Второто съображение е, че в такива случаи не се осигурява спокоен сън нито за детето, нито за майката. Накрая трябва да се има предвид, че при безредното кърмене детето не се възпитава на ред, става капризно, приучва се да се налага.
Ето защо не можем да ви препоръчаме да кърмите вашето бебе безразборно, когато заплаче. У нас свободният режим на кърмене означава, че на бебето се разрешава да суче колкото време желае, докато се нахрани. Следователно вие можете да удължите времетраенето на кърменето, за да сте сигурни, че детето се е нахранило. Обаче броят на кърменията и интервалът между тях не бива да променяте по желание на бебето. Вярваме, че вече сте убедени в това.