Някои от минералните киселини, като солна, сярна, серниста и др., а също и някои органични киселини, като мравчена, оцетна и оксалова, разрушават багрилата, с които са оцветени различните текстилни тъкани. След известно време те действат разрушително и върху самите тъкани.
Петната от киселина в повечето случаи могат да се установят по следните начини:
а) петното се покрива с лентичка от синя лакмусова хартия, намокрена с вода. Ако тя промени цвета си от син в червен, това
е признак, че петното съдържа киселина.
б) Върхът на показалеца се потапя в чиста вода, притиска се върху петното и след това се допира до езика. Киселият вкус
потвърждава наличието на киселина в петното. Мястото на тъканта, напръскано с киселини, първоначално не се забелязва, но впоследствие то пожълтява и след изсъхване по тъканта се образуват дупки с остри очертания.
Изпръсканите с киселини тъкани или дрехи трябва да се почистят незабавно, за да се предотврати изсъхването на петната, което води до повишаване концентрацията на киселината и засилване на разрушителната й сила.
Рецепта № 155. Почистване на петна от киселини
• Пресните петна от киселини могат да се отстранят чрез неутрализиране с 10% -ен амонячен разтвор, промиване на почистеното място с топла вода и следваща дообработка по познатите начини.
В случай че след почистването останат следи, това е признак, че от действието на киселината багрилото или самата тъкаи са се разрушили. Ако тъканта е още здрава, почистеното място се подсушава и ретушира с пастелни моливи или маслени бои. Този начин иа работа може да се приложи при всички видове тъкани.
• Петната от киселини върху бели тъкани трябва веднага след образуването им да се изтрият леко с тампон, напоен с 3,5% -ен разтвор от сода за пране или с по-концентриран разтвор от сода бикарбонат, след което се изплакват няколко пъти с вода и се подсушават.
• Петната от киселини върху цветни памучни, ленени, полувълнени, вълнени и копринени тъкани се премахват с разредени водни разтвори от сода бикарбонат (сода за пиене), 2% -ен амонячни разтвор или 5% -ен разтвор от боракс по начина, описан по-горе
• В случаите, когато нямаме под ръка алкални неутрализиращи средства, трябва да постъпим по следния начин. Напръсканите с киселини места незабавно се изплакват с вода, като след всяко изплакване влагата се попива с попивателна или с филтърна хартия, или със суха кърпа. След това промитото и подсушено място се неутрализира с някое от средствата, споменати по-горе. Почистените места трябва наново да се изплакнат с чиста вода. Неутрализирането на киселината, съдържаща се в петната, може да стане и с бистра вода от дървесна пепел.