Петната от изгаряне се получават най-често при гладене с прекалено гореща ютия. Те се познават по бежово-кафеникавия си цвят и по това, че след навлажняване с вода издават миризма на горено.
Изгореното място по тъканите в никакъв случай не бива да се почиства с четка или да се трие с плат или с пемза, за да не се разруши материята. В такива случаи ще се натрият и без това отслабените влакънца на тъканта, в резултат на което ще се появят ясно видими оголени места.
Рецепта № 171. Почистване на изгорели места но всички видове бели тъкани
Изгорените места се намокрят с гъба, напоена в 3% -ен разтвор от кислородна вода и се оставят да изсъхнат на слънце или на топло (концентрацията на кислородната вода - от 1- до 3% -ен разтвор, се определя от степента на изгарянето на тъканта.) Ако е необходимо, обработката с кислородна вода се повтаря до пълното изчезване на пожълтяването. Местата се промиват с вода, разливите по тъканта се попиват с гъба, мокрите места се подсушават чрез навиване със суха кърпа или гюдерия и се сушат на слънце или на топло място.
Рцепта № 172. Почистване на изгорели места върху цветни тъкани
Петната от изгаряния върху всички видове цветни тъкани се почистват по начина, описан в рецепта № 171, с тази разлика, че концентрацията на разтвора на кислородната вода не трябва да надвишава 1%. Освен това трябва да се внимава действието на кислородната вода да се ограничи само върху петната, но не и по околната незасегната тъкан, за да се избегне евентуалното разрушаване на багрилата. След почистването местата се дообработват, както е описано в рецепта № 171.
• Петна от изгорено. По-леките петна се почистват със смес от равни части оцет и вода. Намокрените с тази смес петна се посипват със сол и се оставят да изсъхнат на слънце. Ако тъканта не е разрушена, петната могат да се намажат с каша, получена при варене на 3 глави кромид лук, 125 г винен оцет и 10 г сапун на каша. След изсъхване остатъкът от кашата се остъргва и мястото се промива с гъба, напоена с вода.