Нормалната температура при човека, измерена под мишницата, варира от 36,4 до 36,9°С. Повишена температура над 37°С е обикновено израз на болест и по-точно на инфекция, причинена от бактерии или вируси. Ако повишената температура е придружена от кашлица или бодеж в гърдите, може да се подозира пневмония. Ако се съпровожда или последва от кожен обрив, трябва да се мисли за инфекциозна болест.
Най-честата причина на повишена температура у лица в напреднала възраст е инфекцията на пикочните пътища. При бактериални инфекции може да има втрисане, докато при вирусните инфекции втрисане няма. В такива случаи обикновено има главоболие, болки в мускулите и евентуално в ставите.
Само в редки случаи повишената температура не е израз на инфекция. Може да се срещне у лица с лабилна нервна система, смущения на жлезите е вътрешна секреция. По правило обаче се приема, че когато болният има повишена температура, той страда от инфекция — остра или хронична. При рязко повишаване на температурата болният трябва да бъде поставен на легло, да се затопли, да получи чай с аспирин и ако се изпоти — да се преоблече. През това време трябва да се извика лекар за изясняване на заболяването, режима и лечението. Необходимо е болният да няма контакт с други лица, преди да се изясни дали не е опасен за околните. Едновременно с това трябва да се уточни имал ли е контакт с други лица с повишена температура, има ли заразна болест в колектива, където учи или работи, за да може правилно и пълно да се осведоми извиканият лекар. Не е правилно в такива случаи да се започне лечение с антибиотици по собствено усмотрение, тъй като може да се замъгли картината на заболяването и да се заблуди лекарят.