Менструацията е една от най-типичните прояви на гениталния апарат на полово зрялата жена, а менструалните разстройства - най-честият симптом на гинекологичните заболявания. Ето защо всяка жена трябва добре да познава характера на нормалната менструация и менструалните аномалии, да наблюдава и отбелязва особеностите на всяка менструация, да води свой менструален календар.
Менструацията е периодично, най-често през 28 дни слузесто-кръвенисто течение от матката, което се появява в даден момент на пубертета (времето на половото съзряване) и престава по времена климактериума (времето на половото застаряване). Менструацията се дължи на това, че поради загиване на неоплодената яйцеклетка подготвеният за поселване на оплоденото яйце повърхностен слой на маточната лигавица, става излишен и се изхвърля. Кръвотечения от матката, при които липсва тази предпоставка, не са менструални, дори когато са периодични.
Менструацията е нормална, когато има следните характеристики:
Менструален интервал. Това е времето от първия ден на една менструация до първия ден на следващата менструация. Интервалът е нормален, когато е в рамките на 21 до 31 ден — най-често 28 дни.
Менструален ритъм. Нормалната менструация е ритмична, т. е. има еднакви интервали. При редуване на различни интервали менструацията е аритмична.
Времетраене на менструацията. Времетраенето на менструацията (от започването до прекратяването й) нормално е в границите на 3—8 дни — най-често 3—5 дни. Това качество на менструацията е най-постоянно.
Качество на менструалната кръв. Менструалната кръв има червено-кафяв цвят, слузест вид, лепкава е, има специфичен дъх, течна е и трудно се съсирва.
Количество на менструалната кръв. При нормална менструация жената губи средно 50—100 мл менстру-ална кръв. На практика кръвозагубата се преценява косвено по броя на сменените превръзки, по вида на кръвта, по наличието на малки или големи съсиреци, по отражението върху общото състояние.
Отражение върху общото състояние. При мнозинството от жените менструацията е свързана с по-силно или по-слабо изразени смущения от локален или общ характер - болка в кръста и долната част на корема, напрегнатост или болка в гърдите, чревни спазми, гадене, повръщане, сърцебиене, запек, често уриниране, горещи вълни, главоболие (понякога с характер на мигрена), увеличена нервно-психична възбудимост, намалена физическа и психична работоспособност и др.
Когато тези смущения са леки, поносими и не нарушават работоспособността на жената, те се приемат за физиологични, а когато я принуждават да прекъсне ежедневните си трудови задължения или я задържат на легло — те са ненормални.
Менструацията е нормална, когато всички споменати качества са в границите на нормата.