Погрешно понякога лещенката наричат „едра шарка". Тя се причинява от вирус, който се предава при кихане, кашляне н дори говорене. У възрастни и по-рядко у деца се среща болезнен местен мехурчест обрив (т.нар. херпес зостер) най-често от едната страна на гръдния кош, по хода на ребрата, който обрив се причинява от варицелния вирус. При контакт с тези болни децата могат да заболеят от варицела.
Инкубационният период е средно от 11 до 20 дни. Първият признак е характерният обрив, който се състои от пръснати пъпчици по лицето и по цялото тяло. Пъпчиците са изпъкнали над нивото на кожата и на върха на повечето от тях се появява жълтеникаво мехурче, изпълнено с течност. Пъпчиците и заобикалящата ги кожа са леко зачервени. След няколко часа подобните на лещени зърна мехурчета (оттук името лещенка) се пукат и на тяхно място се образуват корички. В продължение на 3-4 дни се появяват нови мехурчета и за около 9 дни обривът оздравява. В някои случаи на мястото на обрива остават белезникави малки белези. Заболяването често протича леко, с незначително повишаване на температурата. Детето се изолира до завяхване на всички мехурчета.
При гледането на болните от варицела деца има някои особености. Обривът понякога се придружава със силен сърбеж, който води до разчесване и възможност за гнойно инфектиране на кожата. Това налага максимални грижи за избягване на чесането. Ако детето е на възраст да разбере, може да му се пояснят последиците от разчесването (остават белези по кожата). Ноктите трябва да се изрежат, ръцете да се измиват неколкократно през деня с топла вода, а ноктите да се изтриват с памук, напоен в спирт. Допиращата се до кожата ризка или пижама трябва да бъде мека и широка, за да не притиска и дразни кожата. Добре е също така кожата да се пудри с детската пудра. По това време можете да къпете детето. Сресвайте внимателно косата. При много силен сърбеж можете да искате от лекаря да предпише успокоително лекарство. Храната е обикновена.
За варицелата родителите е добре да помнят следните неща:
1.Варицелата е много силно прилепчива и болните деца трябва да се изолират. Децата могат да предадат заразата и 1-2 дни преди появата на обрива.
2.Няма ефикасно лекарство и даването на антибиотици е излишно.
3.При деца, които дълго време са лекувани с кортикостероидни препарати, варицелата протича тежко и това налага такива деца грижливо да се пазят от заразяване.