Нормалната бременност (от момента на оплождането до раждането) се характеризира с прекратяване на менструацията и липсата на каквото и да е кръвотечение от гениталиите.
Трябва да се има предвид обаче, че при някои бременни жени през първите 4 месеца на бременността могат да съще-ствуват и т. нар. псевдоменструации (лъжливи менструацни, цветна бременнност), които се явяват на датите на очакваната менструация, но са по-оскъдни и по-краткотрайни. Те не са опасни за майката и плода, но могат да заблудят же-ната, че не съществува бременност и да създадат затруднения при определяне времето на забременяване и срока на бременността.
Всяко друго кръвотечение, по което и да е време на бременността, независимо от неговото количество и времетраене и дали се съпътствува или не от други симптоми, е патологично. То налага неотложна консултация с гинеколог в женската консултация, а когато е по-обилно или придружено с болка или прилошаване — консултация направо в районното акушероги-некологично отделение.
Кръвотеченията през първата половина на бременността са най-често симптом на начеващ или заплашващ аборт. По-рядко се дължат на започнало разстрой-ство при извънматочна бременност или на ерозии (ранички) и полипи на маточната шийка. Не трябва обаче да се забравя, че макар н много рядко, тези кръвотечения могат да се дължат и на злокачествени новообразувания.
Ето защо всяко кръвотечение по време на бременността на-лага неотложен гинекологичен преглед. Преди консултацията не трябва да се вземат никакви лекарства.
Кръвотеченията през втората половина на бременността се дължат обикновено на отлепване на ненормално ниско прикрепена плацента или на преждевременно отлепване на прикрепена на нормално място плацента. Раз бира се, причините за кръвотечението могат да бъдат и други - ранички и полипи на маточната шийка, пукване на разширени вени на влагалището, злокачествени образувания.
Кръвотеченията през втората половина на бременността, които се дължат на разстройства в прикрепянето на плацентата, могат да бъдат много обилни, придружени с шоково състояние и да застрашат здравето и живота на плода и ма -ката. Обикновено първото кръвотечение при тези заболявания не е застрашаващо, което дава възможност при своевременно потърсена лекарска помощ състоянието да се овладее, да вземат необходимите профилактични и лечебни мерки.
И в тези случаи не трябва да се вземат никакви кръво-спиращи и обезболяващи средства. Лечението ще се проведе в болничното заведение след изясняване на истинската причина. Транспортът от жилището до акушеро-гинекологич-ното отделение трябва да се извърши със санитарна линейка.