Хейлит
При хейлит (възпаление на устните) устните са оточни, често с пукнатини, които са болезнени и при смях и плач могат да прокървят. Хейлитът рядко възниква самостоятелно, по-често се явява едновременно с възпалението на лигавицата на цялата уста. Възпалението на ъглите на устата е характерно за недоимъка на витамини от групата В, по-специално В2 и се наблюдава при продължително приемане на антибиотици. Препоръчва се мазане с кремове, антибиотични помади и с разтвори на багрила, които ще предпише лекарят. Ако хейлитът е резултат от продължително лечение с антибиотици се налага даването на витамини от групата В.
Стоматит (възпаление на лигавицата на устата)
Възпалението предизвикано от вируси и бактерии се проявява със зачервяване, оток и болка, която е особено подчертана при хранене. Обхваща се лигавицата на бузите, езика, а също така и венците. В някои случаи по лигавицата се образуват повърхностни или по-дълбоки язвички - афти, от една до няколко наброй. Те са с мръсно жълтеникаво дъно и зачервена периферия. Много често афтите се придружават от висока температура. Гълтането е болезнено, затруднено, поради което слюнката изтича от устата на детето. При опит да се дадат дразнещи храни - много сладко, кисело, солено или студено, детето плаче от болка и отказва да се храни. Често се увеличават и подчелюстните лимфми възли. Възможна е и диария. Инфекцията може да се предаде и на друго дете вкъщи.
Заболяването е упорито и оздравява за една-две до три седмици. При храненето трябва да се избягват дразнещи храни. Полезни са водните разтвори на някои багрила - българският специалитет гранофорин, метиленово синьо и др. Намазванията се правят няколко пъти на ден след хранене. Трябва да се знае, че багрилото се отделя с урината и я оцветява зеленикаво.
Кариес на зъбите
Tой може да се развие както върху млечните, така и върху трайните зъби. Първите кариозни зъбчета могат да се видят още в ранната детска възраст. След това заболяването зачестява, така че в предучилищната и началото на училищната възраст рядко има дете без кариес.
За образуването на нормални и здрави зъби има значение наличието на калций (мляко и млечни продукти) и фосфор
в храната, роля играят и витамините, особено витамин D. Спе-циално значение се отдава на флуора - елемент, който се съдържа в естествено минерализираните води.
Предпоставка за възникването на кариес са минималните увреждания на емайла, където се задържа храна и се развиват микроорганизми. Те засилват разрушителния процес в зъбния емайл. Образува се малко тъмно петънце, което бавно нараства, процесът навлиза в дълбочина до степен, че се образува малка кухина в зъбчето. То става болезнено при поемане на топла, сту-дена или много сладка храна.
За предпазване от кариес се препоръчва всяко хранене да завършва с изяждането на едва ябълка или друг твърд плод, който почиства, зъбете механично, особено след консумацията на сладкиши и бонбони. Храните, съдържащи захар, трябва да се ограничават, тъй като останките от захар в устната кухина са прекрасна среда за развитието на микроорганизми. Миенето на зъбите трябва да стане правило след 4-5-годишна възраст.
За предпочитане са зъбните пасти, съдържащи флуор. Флуор съдържат и минералните води от Хисар и Меричлери. Родителите не бива да се отнасят с пренебрежение към даваните с профилактична цел таблетки, съдържащи флуор (флуорид). Поне два пъти годишно детето трябва да се преглежда от стоматолог.