Качвате ли маса, сваляте ли мазнини - трябва да знаете колко калории да приемате. Как да изчислите това можете да видите от другите страници. Но методите, посочени там, имат един общ и съществен недостатък: при тях не се взема под внимание активността на човека и начина му на живот. Оттук може да произлязат доста трудности. Напр. един миньор и един интелектуален работник по принцип изразходват съвсем различно количество калории (първият работи цял ден тежък физически труд, докато вторият седи на едно място). Е, няма ли да е глупаво и за двамата да се предложи диета с еднакво количество калории? Ако стане така, диетата ще работи само за единия, а за другия няма да има добър ефект. Хайде стига съм ви тормозил, ето ви направо изводчето: за да определите колко точно калории да приемате (за маса или за релеф), трябва да знаете и колко изразходвате.
Човек непрекъснато изразходва калории, каквото и да прави. Дори и при сън се изразходва енергия за работа на вътрешните органи и за поддържане на телесната температура. Ясно е, че колкото повече е натоварен човек физически, толкова повече калории изразходва. Анаеробните дейности (като спринта) изгарят най-много калории (около 1000 на час). Някои от вас може би ще си помислят, че това са най-подходящите дейности за изгаряне на мазнините, но не е точно така. Горивото, което се използва при тях, е гликогенът, отложен в мускулите. Това е така, понеже нуждата от калории настъпва много бързо, а мазнините изгарят сравнително бавно и не могат да задоволят тази нужда. Освен това тези дейности водят до бърза умора (обзалагам се, че не можете да спринтирате половин час без почивка). Ето защо за изгаряне на мазнините се използват аеробните дейности. Те изгарят по-малко калории, но са най-ефективни за топене на мазнините. Такива са кросовете, колоезденето, спортните игри (футбол, баскетбол, тенис и др.), плуването, карането на велоергометър (статичен велосипед), карането на ски и кънки (ролери), бързото ходене, планинският туризъм и др. Тези дейности могат да се практикуват дълго време без почивка (някои от тях - с часове) и нуждата от калории при тях не настъпва толкова бързо. Точно затова ако имате излишни мазнини, заловете се с някоя от горепосочените дейности и работете без да ви мързи. Ако се застоявате повече в къщи, ще изразходвате доста по-малко калории. Вижте ориентировъчно калориите, които се изразходват при отделните дейности за 1 час.
вид дейност | калории |
Спринт (бързо бягане) Крос (леко бягане) Каране на ски Спортни игри Плуване Каране на кънки (ролери) Колоездене (умерено темпо) Бодибилдинг 350-400 Ходене (умерено темпо) Седяща дейност (четене, ТВ и др) Сън |
1000 600 500-600 450-600 450 400 400 350-400 300 70 40-50 |
Може би на пръв поглед всичко ви изглежда просто, но не е точно така. Горните разходи са обобщени и понякога от тях се наблюдават чувствителни отклонения. Индивидуалните разходи зависят от редица фактори като теглото (по-тежките хора губят повече калории), температурата на околната среда (при по-ниска температура се изгарят повече калории), обмяната на веществата (по-интензивната обмяна изгаря повече калории). При някои дейности от значение е и теренът. Напр. ако вървите (или карате колело) по баир нагоре, горите повече калории, отколкото ако вървите (карате колело) със същата скорост, но по равен терен. А обмяната на веществата много зависи от типа телосложение (ектоморф, ендоморф или мезоморф - очаквайте повече информация за тях). Най-често индивидуалните разходи на калории се определят според теглото на човека. На този принцип действа и калкулаторът за разходите на калории, който е включен в сайта. Щракнете върху връзката по-долу, за да го изпробвате.