Гръдната жаба се проявява с пристъпва болка в сърдечната област (зад гръдната кост), често с характерно излъчване към лявото рамо, лявата ръка и лявата плешка, а понякога и към дясното рамо, между плешките, шията и лицето, съпроводена в някои случаи със страх от настъпваща смърт. Болестта се среща по-често у мъжете (4—5 по-често, отколкото у жените), и то главно между 40 и 60-годишна възраст. В последно време (макар и по-рядко) се среща и у по-млади хора.
Причина за възникването на сърдечната болка е недостатъчното снабдяване на сърдечния мускул с кръв (респ. кислород). Това се дължи най-често на болестни промени в коронарните артерии, които нямат необходимата еластичност и приспособяемост към повишените нужди на сърцето в дадени моменти. Най-честа причина за намалената еластичност на коронарните артерии е атеросклерозата. В някои случаи причината за намаления приток на кръв към сърцето е спазъмът на коронарните артерии, който може да се обуславя от тютюнопушене, нервно-психични напрежения, силни емоции.
Гръдната жаба се проявява най-често при физически усилия — извършване на физическа работа, качване по стълби, продължително ходене (особено при изкачване на наклон). Болката е по-силна при поемане на студен въздух. Понякога е така силна, че принуждава болният да спре всякакви движения. Болният е с подтисната психика, уплашен, мълчалив. Продължителността на болката е от няколко секунди до няколко минути. След почивка или поставяне на таблетка нитроглицерин под езика болката бързо преминава, но може да се повтаря след различни интервали от време. По време на пристъпа болните се чувствуват отпаднали, имат понякога гадене, повръщане, оригване, обилно отделяне на слюнка или сухота в устата. Макар и по-рядко стенокардията може да настъпи без никакъв повод и при покой.
Когато сърдечната болка е извънредно силна, продължава повече от 30 минути и не се влияе от почивката и поставянето на нитроглицерин под езика, има основание да се подозира по-сериозно заболяване, а именно инфаркт па сърцето.
Какво е необходимо да направи болният по време на пристъп от гръдна жаба? Най-важното е да прекрати всякакви физически усилия и движения, да седне, да постави таблетка нитроглицерин или друго подходящо лекарство под езика и спокойно да изчака изчезването на болката.
От съществено значение са мерките, които болният трябва да вземе, за да намали честотата и силата на пристъпите от гръдна жаба. На първо място трябва да се регулира храненето с цел да се намали телесното тегло (ако е наднормено), да се избягва консумацията на животински мазнини и храни, които образуват много газове. Ако болният страда от диабет или високо кръвно налягане, необходимо е системно лечение на тези важни и предразполагащи фактори. Не по-малко важно е преустановяването на тютюнопушенето. По-голямата част от тези мерки са насочени срещу атеросклерозата, която най-често е в основата на това неприятно и опасно заболяване.
Едно от най-важните средства, което може да намали и дори премахне пристъпите от гръдна жаба, е тренировката на сърцето посредством системни разходки и туризъм. Много от оолните имат полза единствено от туризма. Извънредно важно е обаче натоварването на сърцето да става постепенно и дозирано. Всеки следващ ден изминатото по подходящ терен разстояние се увеличава постепенно, докато се стигне един максимум, при който болният вече не получава сърдечни болки. Оттук нататък това разстояние трябва да се изминава всеки ден. По този начин употребата на нитроглицерин може да бъде напълно спряна и болният да започне отново да води нормален и пълноценен живот.
Естествено тези болни трябва да бъдат под системен лекарски и електрокардиографски контрол, за да не се допусне някоя диагностична и лечебна грешка.