Възпалението на пръстите на ръцете (панарнциум) е често срещано заболяване. Проникналата във върха на пръстите инфекция се разпространява по лимфен път към сухожилията и ставите. Според дълбочината на възпалението панарициумът бива повърхностен и дълбок. Повърхностни пана-рициуми са кожният, подкожният и нокътният, а дълбоки -тези, които обхващат сухожилията, техните влагалища, костите и ставите на пръстите. Особено място заема възпалението което обхваща дланта на ръката едновременно с влагалищата на сухожилията на първия и петия пръст.
Кожният панарициум се развива в самата кожа и представлява малък абсцес. Най-често се среща по върха на пръстите след незначителни повърхностни наранявания. Лечението му се състои в отваряне на абсцеса чрез изрязване на кожата, под която се е задържала гнойта.
Подкожният панарициум се среща най-често. Гнойта се събира в подкожната тъкан. Заболяването се характеризира със силни пулсиращи и стрелкащи болки, които се засилват при отпускане на ръката надолу. Кожата е зачервеня и гореща. Температурата може да се повиши. Общото състояние е различно засегнато.
В началото на възпалението е необходимо да се правят няколко пъти на ден топли бани и физиотерапия на възпаленото място. При оформяне на абсцес се налага хирургическо лечение.
Нокътният панарициум представлява събиране на гной под нокътя. Лечението му е хирургическо.
Панарициумът на сухожилията засяга сухо-жилното влагалище на свиващите мускули на пръстите. Инфекцията най-често настъпва при убождане с остри предмети. Може да засегне костите и ставите на пръстите. Характерни са много силните болки (особено нощем). Заболелият пръст е свит, отекъл и при опит да се разгъне болките стават непоносими. Лечението е оперативно.
Костният панарициум представлява гнойно възпаление на костите на пръстите. Отличава се със силни болки, които обхващат широка зона. Съпроводен е с висока температура и нарушение на общото състояние на болния. Заболяването завършва с отпадане на засегнатата кост. Пръстът остава трайно деформиран. Лечението е хирургическо.
Ставният панарициум е сравнително рядко заболяване. Получава се при нараняване и допълнително инфектиране на ставата. Движенията на пръста в областта на ставата са ограничени и болезнени. В началната фаза на възпалението може да се опита лечение с антибиотици, като пръстите трябва да бъдат обездвижени. При напредване на процеса ставата се отваря по хирургичен начин.
Възпалението на дланта може да бъде повърхностно и дълбоко. Дълбокото възпаление е най-често последица от гнойно възпаление на сухожилните влагалища. Протича със силни болки и оток, който засяга п гърба па ръката, висока температура, разтрисане, тежко общо състояние. Лечението е хирургично.